W czasie epidemii trudniej zrealizować inwestycję mieszkaniową – przyznaje Ministerstwo Finansów. I wydłuża o rok termin na wydanie środków z dokonanej w 2018 r. sprzedaży nieruchomości. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji.

Chodzi o rozliczenie dochodu ze sprzedaży domu lub mieszkania. Z ustawy o PIT wynika, że trzeba zapłacić od niego 19-proc. podatek. Chyba że pozbywamy się nieruchomości po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabyliśmy).

Czytaj też: Nowe prawo 2019: trzy lata na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej

Jeśli do sprzedaży doszło szybciej, pozostaje nam przeznaczenie pieniędzy na cele mieszkaniowe. Obecnie mamy na to trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do transakcji. Ten termin obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Wcześniej były to dwa lata. Z przepisów wynika, że ci, którzy sprzedali nieruchomość w 2018 r., muszą wydać pieniądze w dwa lata, czyli do końca 2020 r.

Czy epidemia koronawirusa ma jakiś wpływ na ten termin? Do tej pory nie miała. Potwierdza to chociażby interpretacja skarbówki, którą opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 4 czerwca. Osobie, którą o nią wystąpiła, nie pomógł argument, że nie zdąży zainwestować pieniędzy ze sprzedaży mieszkania w zakup nowego, bo inwestycja deweloperska przesunęła się właśnie z powodu epidemii. Fiskus podkreślił, że ustawy antykryzysowe nie przedłużyły terminu rozliczenia (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDIPT2-2.4011.228. 2020.2.AKU).

Wygląda jednak na to, że podatnicy dostaną od skarbówki więcej czasu. Ministerstwo Finansów ogłosiło bowiem, że przedłuży termin na wydanie pieniędzy ze sprzedanego w 2018 r. domu lub mieszkania. O rok, czyli do 31 grudnia 2021 r. Przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie. W uzasadnieniu pisze, że obecna sytuacja gospodarcza, spowodowana epidemią, w wielu wypadkach uniemożliwia podatnikom wypełnienie warunków zwolnienia z przyczyn od nich niezależnych. Szacuje, że przedłużenie terminu dotyczy 72 tys. podatników. Rozporządzenie ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT skorzystać ze zwolnienia z podatku możemy wtedy, gdy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy m.in. na:

- zakup domu lub mieszkania,

- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

- nabycie gruntu pod budowę domu,

- budowę, rozbudowę, przebudowę, nadbudowę oraz remont domu albo mieszkania,

- adaptację na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego,

- spłatę kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek.

Zainwestować można w nieruchomość położoną nie tylko w Polsce, ale też w innym państwie Unii Europejskiej, EOG lub w Szwajcarii.

Etap legislacyjny: konsultacje zewnętrzne