Nie zmienia tego fakt, że energia jest wykorzystywana do zasilania koncentratora tlenu. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 29 kwietnia 2009 r. [b](nr IBPBII/1/415-146/09/TK)[/b].

Z pytaniem zwróciła się osoba niepełnosprawna z chorobą płuc, która musi codziennie przez kilkanaście godzin używać tego urządzenia. Ponosi więc znaczne wydatki na energię i chciałaby odliczyć je w uldze rehabilitacyjnej. Wnioskodawca podkreślił, że urządzenie ma licznik godzin pracy. Obliczenie zużytej energii nie byłoby więc problemem.

[b]Izba skarbowa nie zgodziła się, że są to wydatki na cele rehabilitacyjne w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o PIT[/link].[/b] Uznała więc, że nie mogą one zmniejszyć podstawy opodatkowania.

Wyjaśniła, że przepisy podatkowe zawierają listę wydatków, które można odliczyć w zeznaniu podatkowym. Chodzi m.in. o kwoty zapłacone za adaptację i wyposażenie mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zakup i naprawę indywidualnego sprzętu niezbędnego w rehabilitacji oraz pobyt na turnusie rehabilitacyjnym.

Izba podkreśliła, że katalog ten nie wymienia rachunków za energię. Tymczasem zgodnie z orzecznictwem przepisy regulujące ulgi nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający.