Fiskus weźmie podatek od spadku, jeśli go nie zgłosiliśmy w terminie

Najbliższa rodzina skorzysta ze zwolnienia z podatku, musi jednak poinformować o spadku urząd skarbowy. Ma na to pół roku.

Publikacja: 26.01.2024 07:40

Fiskus weźmie podatek od spadku, jeśli go nie zgłosiliśmy w terminie

Foto: Adobe Stock

Przekroczenie terminu na zgłoszenie spadku wyklucza podatkowe zwolnienie. Nie pomoże tłumaczenie, że część majątku nie została wpisana przez notariusza do aktu poświadczenia dziedziczenia. I dlatego nie została wykazana w formularzu SD-Z2. Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta, której zmarł mąż. Przed śmiercią prowadził firmę. Kobieta została powołana na zarządcę sukcesyjnego i kontynuowała działalność. Po zakończeniu zarządu chce przekazać firmę synowi.

Czytaj więcej

Poinformuj skarbówkę o pieniądzach po zmarłym albo zapłacisz podatek

Spadek po mężu kobieta przyjęła razem z trzema synami. Potwierdza to notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Spadek został zgłoszony do urzędu skarbowego. W formularzu SD-Z2 nie wpisano jednak firmy zmarłego męża. Dlaczego? W protokole dziedziczenia jest zapis, że w skład spadku nie wchodzi przedsiębiorstwo w spadku objęte zarządem sukcesyjnym – tłumaczy kobieta.

Fiskus miał jednak inne zdanie. „Skoro przedsiębiorstwo istniało i było prowadzone przez Pani męża w dniu jego śmierci, to ono także weszło do masy spadkowej, a zatem nabyła je Pani (we właściwym udziale) tytułem spadku” – czytamy w interpretacji. Podkreślono w niej, że zapisy w akcie poświadczenia dziedziczenia nie mogą wyłączać obowiązujących przepisów.

Co to oznacza dla spadkobierców? Czy mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dla najbliższej rodziny (tzw. grupy zerowej)? Określa je art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wynika z niego, że spadek powyżej 36 120 zł trzeba zgłosić fiskusowi. „Każde z Państwa (Pani i synowie) miało obowiązek zgłoszenia w odpowiadającym sobie udziale inwentarza przedsiębiorstwa jako nabytego w drodze spadku” – twierdzi skarbówka. Termin na takie zgłoszenie to sześć miesięcy od zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. Jeżeli nie został dotrzymany, spadkobierca nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku przysługującego najbliższej rodzinie. Nie ma też prawa do innego zwolnienia (określonego w art. 4b ustawy), ponieważ jego warunkiem także jest zgłoszenie spadku skarbówce.

Oznacza to konieczność zapłaty podatku według zasad przewidzianych dla pierwszej grupy podatkowej.

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-3.4015.202.2023.4.MD

Przekroczenie terminu na zgłoszenie spadku wyklucza podatkowe zwolnienie. Nie pomoże tłumaczenie, że część majątku nie została wpisana przez notariusza do aktu poświadczenia dziedziczenia. I dlatego nie została wykazana w formularzu SD-Z2. Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta, której zmarł mąż. Przed śmiercią prowadził firmę. Kobieta została powołana na zarządcę sukcesyjnego i kontynuowała działalność. Po zakończeniu zarządu chce przekazać firmę synowi.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a