Aby uniknąć podatku kasa od rodziców musi iść na konto

Jeśli matka wpłaciła w banku pieniądze na rachunek córki, fiskus nie weźmie swojej doli. Warunek ulgi jest spełniony.

Publikacja: 24.10.2022 07:28

Aby uniknąć podatku kasa od rodziców musi iść na konto

Foto: Adobe Stock

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. W cyklu #najlepRze2022 przypominamy teksty z 12 miesięcy tego roku, które wzbudziły najwięcej zainteresowania, emocji i Państwa reakcji. Oto tekst z października.

Z przepisów nie wynika, że darowizna musi być przekazana przelewem z konta na konto. Obdarowanemu przysługuje zwolnienie z podatku także wtedy, gdy darczyńca osobiście wpłaci pieniądze na jego rachunek w banku. Takie są wnioski z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o wykładnię art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z przepisu tego wynika, że zwolniona z podatku jest darowizna dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Jeśli nie przekracza 10 434 zł (ta kwota wzrosła 13 października br., szczegóły w ramce) nie trzeba jej zgłaszać skarbówce. Pieniądze nie muszą być przelewane na rachunek, można je dać z ręki do ręki.

Formalności pojawiają się dopiero, jeśli darowizna jest wyższa. Wtedy należy ją zgłosić fiskusowi. Potrzebny jest do tego formularz SD-Z2. Na jego złożenie obdarowany ma sześć miesięcy od spełnienia świadczenia, czyli otrzymania darowizny. Uniknie tego obowiązku, jeśli umowę zawarto w formie aktu notarialnego.

Czytaj więcej

Nie tylko podatek od spadku. Jak spadkobierca rozlicza się z fiskusem

Dowód przekazania

Przy darowiźnie pieniężnej jest dodatkowy warunek. Jeśli przekracza 10 434 zł, musi być potwierdzona dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym.

Czy ten warunek jest spełniony, jeśli darczyńca wpłacił pieniądze w banku na rachunek obdarowanego? O to zapytała fiskusa kobieta, która ma dostać od rodziców znaczną kwotę. Zawrze z nimi umowę darowizny. Chce skorzystać ze zwolnienia z podatku. Ani mama, ani tata nie mają jednak własnego konta. Tymczasem z przepisów wynika, że pieniądze muszą być przekazane na rachunek bankowy obdarowanego.

Czy wystarczy, że jeden rodzic (w imieniu obojga, mając pisemne upoważnienie) wpłaci je w banku na konto córki? Wskazując, że jest to wykonanie umowy darowizny?

Kobieta twierdzi, że przepisy nie wykluczają dokonania wpłaty osobiście. Byleby pieniądze trafiły na rachunek obdarowanego. Warunek zwolnienia z podatku jest więc spełniony.

Co na to skarbówka? Podkreśliła, że przekazanie darowizny powinno odbyć się w sposób zapewniający identyfikację stron umowy. Nie może bowiem być wątpliwości, że pieniądze pochodzą od darczyńcy. Tylko wtedy mamy pewność, że ulga zostanie zastosowana zgodnie z wolą ustawodawcy.

Czy taką pewność mamy w opisanej sprawie? Tak, bo przepisy nie wymagają, by darowizna nastąpiła w drodze przelewu bankowego. Musi być udokumentowana dowodem przekazania na rachunek nabywcy. Ten warunek jest spełniony, jeśli darczyńca osobiście wpłacił pieniądze w banku na konto obdarowanego. Z dowodu wpłaty wynika bowiem, kto jej dokonał i kto jest nabywcą darowizny.

Czytaj więcej

Więcej majątku w rodzinie bez podatku

Potrzebne jeszcze zgłoszenie do urzędu

Reasumując, kobieta skorzysta ze zwolnienia z podatku. Oczywiście musi jeszcze poinformować o wszystkim urząd skarbowy. „Otrzymując darowiznę pieniężną od obojga rodziców, powinna Pani złożyć odrębne zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2” – czytamy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Fiskus kwestionuje natomiast zwolnienie, gdy dostaliśmy pieniądze do ręki. Nawet jak tego samego dnia poszliśmy do banku i wpłaciliśmy je na swój rachunek.

Tak było w sprawie kobiety, która otrzymała od rodziców 120 tys. zł. Pieniądze przekazano w domu, bo rodzice izolowali się ze względu na epidemię koronawirusa. Tego samego dnia wpłaciła je na swoje konto.

Skarbówka stwierdziła jednak, że warunkiem zwolnienia z podatku jest przekazanie pieniędzy przez darczyńcę na konto obdarowanego. A nie wpłata dokonana przez samego obdarowanego (sprawę opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 16 sierpnia br.).

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-2.4015.110.2022.1.DR

Czytaj więcej

Większe ulgi dla spadków i darowizn w rodzinie

Wyższe zwolnienia od 13 października

Zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w ustawie o podatku od spadków i darowizn jego wysokość zależy od przynależności do określonej grupy. Dla każdej są przewidziane kwoty wolne od podatku. Od 13 października br. są wyższe. W pierwszej grupie, do której zaliczamy małżonka, dzieci i wnuków, rodziców i dziadków, rodzeństwo, pasierba, zięcia, synową, macochę, ojczyma i teściów kwota wolna wzrosła do 10 434 zł (wynosiła 9637 zł). W drugiej, w której są m.in. zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata) czy rodzeństwo rodziców (wujek, ciocia) nieopodatkowane jest 7878 zł (wcześniej 7276 zł). W trzeciej limit zwolnienia wynosi 5308 zł, poprzednio było 4902 zł. Przepisy przewidują też dodatkowe zwolnienie, pod pewnymi warunkami, dla najbliższej rodziny. Bez żadnych formalności możemy od niej dostać 10 434 zł (wcześniej 9637 zł).

Jak informuje Ministerstwo Finansów, nowe limity dotyczą sytuacji, w których obowiązek podatkowy powstał od 13 października 2022 r. Obejmują więc darowizny otrzymane od tego dnia oraz spadki, których nabycie sąd lub notariusz potwierdził po 12 października br.

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. W cyklu #najlepRze2022 przypominamy teksty z 12 miesięcy tego roku, które wzbudziły najwięcej zainteresowania, emocji i Państwa reakcji. Oto tekst z października.

Z przepisów nie wynika, że darowizna musi być przekazana przelewem z konta na konto. Obdarowanemu przysługuje zwolnienie z podatku także wtedy, gdy darczyńca osobiście wpłaci pieniądze na jego rachunek w banku. Takie są wnioski z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Prawo drogowe
Mariusz Ciarka: Kasowanie punktów karnych równe dla wszystkich
Prawo pracy
Najnowsze zmiany dla przedsiębiorców są dla nich szkodliwe
Mundurowi
Jest prawomocny wyrok ws. dezubekizacji bohatera operacji "Samum"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy