Przepisy obowiązujące od 1 lipca 2022 r. przywracają stosowany w poprzednich latach mechanizm rozliczenia osób samotnie wychowujących dzieci, korzystny dla większości podatników. Osoby te zapłacą w zeznaniu za 2022 r. podatek w podwójnej wysokości od połowy swoich dochodów. Podobnie jak małżonkowie, będą więc mogły skorzystać z podwójnej kwoty wolnej. Przypomnijmy, że ulga przysługuje osobom opodatkowanym według skali (stawek 12 i 32 proc.).

W odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. osoby samotnie wychowujące dzieci, podobnie jak małżonkowie, mogą korzystać z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł – informuje Ministerstwo Finansów.

Czytaj więcej

Samotni rodzice i małżeństwa zaoszczędzą na podatku

Zniesiona została natomiast obowiązująca od początku 2022 r. ulga, polegająca na możliwości odliczenia od podatku kwoty 1500 zł. Nie będzie również zastosowania współczynnika 1,5 do dochodów samotnego rodzica, który był planowany na etapie prac nad projektem. Nie będzie też specjalnych ulg dla osób samotnie wychowujących dzieci niepełnosprawne.

Kto skorzysta na nowych rozwiązaniach?

– Przy wyższych dochodach wspólne rozliczenie z dzieckiem pomoże uniknąć zapłaty podatku według stawki 32 proc. Przy niższych zarobkach może spowodować, że podatek do zapłaty w ogóle nie wystąpi – mówi Dagmara Leonik, doradca podatkowy, menedżerka w zespole People Advisory Services, EY Polska.

Obrazują to przykłady wyliczeń przygotowanych przez ekspertów EY na prośbę „Rzeczpospolitej”. Dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Przykład 1:

Osoba mająca roczne dochody 50 tys. zł nie zapłaci w ogóle podatku dzięki rozliczeniu z dzieckiem na zasadach obowiązujących od 1 lipca. Gdyby rozliczyła się sama, bez zastosowania preferencji, według stawki 12 proc., zapłaciłaby 1800 zł PIT.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Przykład 2:

Rodzic mający roczny dochód 108 tys. zł zapłaci na zasadach obowiązujących od 1 lipca 5760 zł podatku. Gdyby nie zastosował preferencyjnego rozliczenia, zapłaciłby 9360 zł podatku według stawki 12 proc.

Jeszcze większe korzyści odniesie osoba zarabiająca ponad 120 tys. zł, czyli ponad pierwszy próg podatkowy.

Przykład 3:

Samotny rodzic z dochodami 190 tys. zł zapłaci dzięki wspólnemu rozliczeniu 12 800 zł podatku. Gdyby rozliczył się sam, zapłaciłby 33 200 zł podatku.

Tak jak dotychczas z preferencyjnego opodatkowania dochodów może skorzystać rodzic lub opiekun prawny będący: panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich albo odbywa karę pozbawienia wolności.

Ministerstwo Finansów zaznacza, że z preferencji może skorzystać tylko jeden z rodziców lub opiekunów. Prawa do niej nie ma podatnik, który wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym. Dotyczy to również osób sprawujących nad dzieckiem opiekę naprzemienną.

Na razie z ulgi można skorzystać tylko w rozliczeniu rocznym. Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznia 2023 r. będzie można złożyć pracodawcy oświadczenie o zamiarze opodatkowania w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Pozwoli to na wykorzystanie dodatkowej kwoty wolnej już w trakcie roku.

Czytaj więcej

Dziecko może zarobić dużo więcej