Korzystanie z komputera do rocznego rozliczenia PIT jest coraz powszechniejsze. Ministerstwo Finansów zachęca do używania zarówno wstępnie wypełnionego zeznania, jak i formularzy, które podatnik wypełnia sam. Takiego rozliczenia można dokonać z użyciem ministerialnej strony internetowej finanse.mf.gov.pl.

Jednak nie tylko Ministerstwo Finansów oferuje oprogramowanie do elektronicznych rozliczeń. Na rynku dostępne są także inne programy ułatwiające wypełnianie PIT. Bywają dołączane do czasopism, rozdawane przez różne organizacje albo umieszczane na ich stronach internetowych. Zawierają oficjalny wzór formularzy przewidziany w przepisach podatkowych.

Niektóre są ograniczone do samego tylko przygotowania deklaracji, które następnie należy wydrukować, podpisać i wysłać tradycyjnym sposobem. Inne można wysłać w drodze elektronicznej, bo pasują do rządowego systemu e-deklaracje.

Często wydawcami takich programów są organizacje pożytku publicznego. Aplikacja wypełniania PIT ma „fabrycznie" wgrane dane takiej organizacji w polu przewidzianym na przekazanie 1 proc. podatku. Oczywiście jest tam umieszczona konkretna organizacja, a modyfikacja tego pola nie jest możliwa w prosty sposób.

Jednak takie programy mogą przysporzyć też innych kłopotów. Jeśli bowiem zawierają błędy, to niewłaściwe wypełnienie PIT naraża podatnika m.in. na dopłacanie podatku, i to z odsetkami, albo nawet na kary z kodeksu karnego skarbowego.

Jednak nie zawsze winę można zrzucić na wydawcę płyty. Na ogół zabezpiecza się on przed odpowiedzialnością za błędy w działaniu aplikacji komputerowej. Wydawcy zamieszczają na płytach wzmianki o odpowiednich klauzulach licencyjnych, przy czym sami najczęściej wyłączają odpowiedzialność za błędy rozpowszechnianego przez siebie oprogramowania.