Ruszyła akcja Twój e-PIT. Od 15 lutego na stronie Ministerstwa Finansów czekają roczne zeznania wypełnione przez fiskusa. Można do nich wejść przez e-Urząd Skarbowy.

Kto z nich skorzysta? Pracownicy, osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, zlecenia czy członkowie zarządów albo rad nadzorczych. Także ci, którzy uzyskują przychody z kapitałów, np. ze sprzedaży akcji na giełdzie. E-PIT mają też zarabiający na wynajmie, również ci, którzy płacą ryczałt.

Czytaj także: Chcesz zaoszczędzić, rozlicz się z małżonkiem

Roczne deklaracje muszą samodzielnie wypełnić przedsiębiorcy. Zarówno rozliczający się na podstawie ustawy o PIT (podatek według skali albo liniowy), jak i ryczałtowo.

Do e-Urzędu Skarbowego można się zalogować poprzez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. A także wpisując swoje dane:

– PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

– kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.,

– kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy).

Należy je potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

Ministerstwo Finansów informuje, że zeznania uwzględniają zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia czy ulgę na dzieci. Oczywiście można je poprawiać albo uzupełnić o inne ulgi, np. na darowizny albo walkę ze smogiem. A także zaakceptować bez żadnych zmian.

Osoby, którym wychodzi podatek do zapłaty, muszą go przelać na swój indywidualny rachunek (tzw. mikrorachunek podatkowy). Jeśli mają nadpłatę, fiskus powinien ją oddać w ciągu 45 dni. Jeśli zdecydujemy się na zeznanie papierowe, skarbówka ma na zwrot trzy miesiące od jego złożenia. Trzeba też pamiętać, że deklaracje roczne są formalnie ważne dopiero od 15 lutego. Nawet jeśli przesłaliśmy zeznanie wcześniej, termin na zwrot nadpłaty liczy się dopiero od tego dnia.

Ostatni dzień na rozliczenie to 30 kwietnia. Deklaracje PIT-37 i PIT-38 uznaje się za złożone nawet wtedy, gdy podatnik nic z nimi w systemie e-PIT nie zrobi.

Krótszy termin mają ryczałtowcy. Skarbówka przypomina, że zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów zasugerowało (taka informacja pojawiła się na Twitterze), że są szanse na przesunięcie terminu składania CIT za zeszły rok. Z 31 marca na 30 czerwca 2021 r.