Ponad 23 mln podatników dostało od fiskusa zeznania roczne w systemie Twój e-PIT. Ale ci, którzy się na nie połakomią, muszą pamiętać, że skarbówka nie wpisała większości ulg. Powinni je dodać sami.

Przypomnijmy, że z systemu Twój e-PIT mogą skorzystać m.in. pracownicy, wykonujący zlecenia czy umowy o dzieło. W deklaracjach rocznych przygotowanych przez skarbówkę znajdą swoje przychody, koszty, dochody, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, zaliczki, ostateczny podatek oraz kwotę do zapłaty fiskusowi albo nadpłatę do zwrotu.

Czytaj także:

Twój e-PIT za 2020 rok nie dla przedsiębiorców

Sprawdź kwoty

Składki pomniejszają odpowiednio dochód i podatek. Ale co z pozostałymi odliczeniami? Deklaracje uwzględniają odpis na dzieci – zapewnia Ministerstwo Finansów.

– To prawda. Jeśli podatnik korzystał we wcześniejszych latach z ulgi prorodzinnej, to znajdzie ją także w zeznaniu za zeszły rok. W deklaracji uwzględnione będzie także odliczenie od podatku ulgi na dziecko nowo narodzone. Skarbówka wie o nim m.in. z rejestru PESEL. Przykładowo, jeśli dziecko przyszło na świat w listopadzie 2020 r., ulga przysługuje za dwa pełne miesiące – tłumaczy Iwona Maczalska, ekspertka z portalu pit.pl.

– Może się jednak zdarzyć, że e-PIT będzie wskazywał błędne kwoty, dlatego każdy przed akceptacją zeznania powinien je dokładnie sprawdzić – przestrzega Iwona Maczalska.

Czy system wpisuje ulgę na dziecko, które skończyło już 18 lat, ale nadal się uczy?

Tak, jeżeli dziecko powyżej 18. roku życia studiuje lub jest doktorantem, ulga jest automatycznie uwzględniana – informuje Ministerstwo Finansów.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

– To także trzeba jednak zweryfikować. Skarbówka bazuje bowiem na danych z poprzednich lat – podpowiada Iwona Maczalska.

A co z innymi ulgami?

– W e-PIT ich nie znajdziemy. Trzeba je wpisać samemu. Można to zrobić przez funkcję „dodaj ulgi" – wyjaśnia Iwona Maczalska.

Co można dopisać? Chociażby darowizny na szczytne cele. Odliczymy je od dochodu, w szerszym zakresie niż w poprzednich latach.

– W czasie epidemii ulga została znacznie zwiększona. Skorzystają z niej nie tylko wpierający działalność pożytku publicznego, ale także ci, którzy pomagają w walce z koronawirusem. Przy uzupełnianiu zeznania będzie jednak trochę pracy, różne są chociażby limity odliczenia, uzależnione od tego, kiedy przekazaliśmy darowiznę – tłumaczy Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC.

Od dochodu można też odliczyć wydatki na termomodernizację. Czyli inwestycje w ekologiczne ogrzewanie. Ich szczegółowy wykaz znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (DzU z 2018 r., poz. 2489).

Osoby niepełnosprawne, a także ci, którzy je utrzymują, odliczą koszty rehabilitacji. W tym leki, pamiętając, że można rozliczyć tylko zakupy powyżej 100 zł miesięcznie. Są też ulgi na internet, wpłaty na IKZE czy odsetkowa.

Jeśli zaakceptujemy zeznanie bez dopisania tych odliczeń, pozostaje nam jego korekta. – Pamiętajmy, że część deklaracji jest akceptowana automatycznie 30 kwietnia – przypomina Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Można zmienić adresata 1 proc.

– Oczywiście w e-PIT można też podzielić się 1 proc. swojego podatku z organizacją pożytku publicznego. System przepisze beneficjenta z poprzedniego roku. Jeśli chcemy zmienić organizację, musimy wybrać inną – dodaje Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

E-PIT uwzględnia również zwolnienie z podatku dla osób do 26. roku życia (nazwane w tym systemie ulgą).

Co dostaje przedsiębiorca

Czy z deklaracji w systemie e-PIT mogą skorzystać osoby, które w zeszłym roku prowadziły działalność gospodarczą? Nie. Od razu po zalogowaniu dostają informację, że muszą złożyć zeznanie dla przedsiębiorców. Dla tych, którzy korzystają ze skali podatkowej, jest to PIT-36. Mogą też użyć funkcji „Przejdź do e-deklaracji PIT-36". Po kliknięciu pokazują się interaktywne formularze, ale za... 2019 r. Na deklaracje za 2020 r. trzeba zaczekać. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów (opisywaliśmy go 19 lutego na rp.pl) do przełomu lutego i marca. Nie ma też ciągle formularzy PIT-36L (dla płacących podatek liniowy). Przedsiębiorca znajdzie za to w systemie e-PIT informacje od płatników, jeśli oprócz dochodów z działalności gospodarczej miał też inne, np. z etatu, umowy o dzieło albo zlecenia. W części „Dokumenty źródłowe" jest także zestawienie wpłat zaliczek na podatek od dochodów z firmy. To przydatna informacja. Przedsiębiorca ma bowiem pewność, że wszystkie jego wpłaty zostały zaksięgowane w urzędzie skarbowym (albo dowie się, że coś się nie zgadza).