Darowizna może być zarówno pieniężna, jak i rzeczowa. Zawsze trzeba mieć, na wypadek kontroli skarbówki, dokumenty, które ją potwierdzają.

Jeżeli przekazujemy pieniądze, musimy zachować dowód wpłaty na konto obdarowanej organizacji. Trzeba na nim wpisać, że to darowizna, i wskazać cel, na jaki ma być przeznaczona. Ogólnie, np. na działalność charytatywną, albo konkretnie, np. na leczenie danej osoby.

Czytaj także:

Jak skorzystać z ulg podatkowych przy rocznym rozliczeniu PIT

Do odliczenia odsetek koniecznie jest zaświadczenie z banku

Rodzic może otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi

Po rozwodzie więcej problemów z podatkiem

Żeby skorzystać z ulgi rodzinnej, trzeba spełnić pewne warunki

Większa ulga na walkę z koronawirusem

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Darowizna z podatkową korzyścią

PIT 2020.Premia tylko dla bezinteresownych

Przy tzw. szybkich płatnościach internetowych skarbówka chce jeszcze potwierdzenia od obdarowanego. Tak wynika z broszury dotyczącej rozliczenia za zeszły rok przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Wydaje się, że fiskus powinien akceptować też potwierdzenia wydane przez portale crowdfundingowe lub pośredników płatności, którzy taką darowiznę przekazali na konto obdarowanej organizacji.

Jak udokumentować darowiznę rzeczową? Przykładowo komputer dla stowarzyszenia prowadzącego zajęcia dla dzieci? Najlepsza jest umowa, w której są nasze dane, wartość prezentów oraz oświadczenie obdarowanego o ich przyjęciu.

Do odliczenia przez honorowych krwiodawców potrzebne jest zaświadczenie z centrum krwiodawstwa. Powinno z niego wynikać, ile oddaliśmy (bezpłatnie) krwi lub jej składników.

Dokładniej trzeba udokumentować darowizny kościelne. Przy pieniężnych skarbówka wymaga dowodu wpłaty na rachunek. Przy rzeczowych umowy albo pokwitowania (powinny być tam podane dane darczyńcy i obdarowanego, a także określona wartość darowizny). Oprócz tego do odliczenia potrzebne jest sprawozdanie od obdarowanego, z którego wynika, że wsparcie zostało wykorzystane na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła. Trzeba je sporządzić w ciągu dwóch lat od darowizny.

Fiskus oczekuje, aby w takim sprawozdaniu szczegółowo opisać, na co zostało przeznaczone wsparcie. Kościół pomaga jednak potrzebującym na różne sposoby, np. przygotowuje jedzenie, i nie zawsze te działania dokumentuje. A skarbówka nie powinna żądać niemożliwego, co podkreślają często sądy (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, Sygnatura akt: I SA/Wr 458/18)