[srodtytul]Sprawdź umowę[/srodtytul]
Rozstrzygnięcie, czy w sytuacji danego pracownika powstał za granicą obowiązek podatkowy w związku z wykonywaną tam pracą, powinno każdorazowo nastąpić zgodnie z przepisami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i z danym stanem faktycznym.
Obowiązek podatkowy mógł bowiem powstać bądź od pierwszego dnia pobytu danej osoby w innym kraju, bądź po upływie 183 dni. W zależności od tego pracodawca wstrzymywał pobór zaliczek w Polsce.
Zgodnie z wprowadzoną do ustawy o PIT zmianą dochód, od którego nie pobrano zaliczek w związku ze zwolnieniem go z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, powinien być uwzględniony w informacji PIT-11 w osobnej rubryce (część E, kolumna e).
[srodtytul]Oblicz dochód[/srodtytul]
Problemy mogą pojawić się na etapie ustalania kwoty dochodu zwolnionego. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że pracodawca jest zobowiązany do wykazania kwoty dochodu, a nie przychodu. Musi więc go prawidłowo obliczyć.
Przypomnijmy, że dochodem jest suma przychodów nad kosztami ich uzyskania, z wyłączeniem przychodów wolnych od podatku na podstawie ustawy oraz dochodów, od których na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem, obliczając kwotę dochodu zwolnionego, pracodawca powinien najpierw ustalić, które elementy muszą być wzięte pod uwagę.
Będą to przede wszystkim koszty uzyskania przychodu przysługujące za każdy miesiąc, w którym wypłacano wynagrodzenie za pracę za granicą. Także świadczenia pracownicze, które korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ustawy o PIT, np. koszty zakwaterowania (art. 21 ust. 1 pkt 19).
[srodtytul]Pomniejsz o diety[/srodtytul]
Bardzo istotnym elementem, który wpływa na kwotę dochodu zwolnionego, są diety. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT część przychodów osób będących polskimi rezydentami podatkowymi, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, jest wyłączona z opodatkowania.
Część przychodów ustala się w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety, określonej w przepisach o wysokości oraz warunkach ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. Zwolnienie nie dotyczy pracownika odbywającego zagraniczną podróż służbową.
W kwocie dochodu zwolnionego nie powinna się zatem znaleźć kwota odpowiadająca zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT. Aby ją ustalić, pracodawca musi współpracować z pracownikiem i bazując na jego kalendarzu ustalić liczbę dni pobytu za granicą.
Ustaloną liczbę dni należy przemnożyć przez kwotę diety przysługującej na dany kraj pracy i współczynnik 30 proc. Następnie o tę kwotę pomniejszyć przychód pracownika wypłacony za okres pracy za granicą.
[srodtytul]Odlicz składki [/srodtytul]
Ustalając kwotę dochodu zwolnionego, trzeba pamiętać, że nie pomniejsza się go o obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne potrącone przez pracodawcę z tego dochodu pracownika. Składki te wykazuje się łącznie ze składkami pobranymi od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce w osobnej rubryce.
Jednak należy podkreślić, że jeśli na etapie wypłacania wynagrodzenia pracownikowi delegowanemu pracodawca potrącał składki na ubezpieczenie społeczne od całego wynagrodzenia, tj. bez pomniejszenia go o przychód zwolniony w wysokości równowartości diet, to podczas przygotowywania informacji PIT-11 konieczne będzie ustalenie, jaka kwota składek została zapłacona od wspomnianego przychodu zwolnionego, i wyłączenie jej z ogólnej wartości składek potrąconych, które są odliczane od dochodu.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT podstawę opodatkowania pomniejsza się o składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne (należne zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=333804]ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych[/link]) potrącone przez płatnika ze środków podatnika.
Ale odliczeniu nie podlegają składki naliczone od dochodu zwolnionego od podatku na podstawie ustawy lub [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link]. Zatem kwota składek na ubezpieczenie społeczne naliczonych od dochodu, który jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ustawy o PIT, nie powinna być uwzględniona w informacji PIT-11.
[ramka][b]Co na to fiskus[/b]
Wyjaśniając wątpliwości związane z odpowiednim wykazywaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne – których podstawę stanowi dochód zwolniony na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania –[b] Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 8 grudnia 2009 r. (IPPB4/415-610/09-2/SP) stwierdziła:[/b]
„w pozycji 39 »dochód zwolniony od podatku« w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za 2009 r. spółka powinna wykazać dochód pracownika oddelegowanego do pracy na terenie Niemiec po uwzględnieniu 30 proc. diety ustalonej zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT oraz kosztów uzyskania przychodów ustalonych zgodnie z art. 22 ust. 2 ww. ustawy.
Natomiast w poz. 76 i 78 tej informacji wnioskodawca winien wykazać odprowadzone do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od dochodów opodatkowanych w Niemczech, jednakże wykazaniu nie podlegają składki obliczone od zwolnionej od podatku dochodowego (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT) części wynagrodzenia pracownika”.
Natomiast w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 grudnia 2009 r. (ITPB2/415-786/09/AD)o zasadach ustalania dochodu zwolnionego czytamy: [/b]
„w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 w poz. 39 należy wykazać dochód, dla obliczenia którego przyjęto przychód po pomniejszeniu o przysługujące pracownikowi koszty uzyskania przychodów oraz wartość świadczeń z tytułu częściowego nieodpłatnego zakwaterowania w kwaterach prywatnych i diet”. [/ramka]
[i]Anna Misiak jest doradcą podatkowym
Joanna Aleksiejczuk jest konsultantką
Kamil Jastrzębski jest starszym asystentem w firmie doradczej MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy[/i]