Nie musi go amortyzować. Jeśli jednak po roku sprzęt nadal jest w firmie, powinien skorygować koszty, naliczyć odsetki i rozpocząć amortyzację. Przepisy nie przewidują jednak skutków innej sytuacji – gdy przedsiębiorca wcześniej wycofa urządzenie z firmowego majątku i przeznaczy je na prywatne potrzeby. Taki przypadek opisał nam czytelnik. Kupił samochód, ale nie zaliczył go do środków trwałych. Planował bowiem używać auta w firmie krócej niż rok. Cały wydatek wrzucił więc od razu w koszty. Po dziesięciu miesiącach przeznaczył samochód na własne potrzeby. – Czy muszę korygować koszty? – pyta czytelnik DF.
[srodtytul]Decyduje przedsiębiorca [/srodtytul]
Przepisy nie nakładają wprost takiego obowiązku. Z art. 22e ust. 1 ustawy o PIT wynika natomiast, że przedsiębiorca może sobie zaplanować, przez jaki czas będzie używał danej rzeczy w firmie. Zależy od tego sposób jej rozliczenia. Jeśli uzna, że będzie wykorzystywał majątek dłużej niż rok, to powinien zaliczyć go do środków trwałych i naliczać odpisy amortyzacyjne (oczywiście chodzi tu o rzeczy o wartości powyżej 3500 zł). Jeśli chce korzystać z niego krócej, wydatek na zakup wrzuca bezpośrednio w koszty. Nie powinno być wątpliwości, że o okresie używania danej rzeczy na potrzeby firmy powinien decydować jej właściciel. Także Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DOBREJ FIRMY (DF z 13 listopada 2003 r.) stwierdziło: „Jednym z warunków uznania określonego składnika majątkowego za środek trwały lub wartość niematerialną i prawną jest ustalenie »przewidywanego okresu używania«. Pojęcie to należy odnieść do oczekiwań podatnika co do przewidywanego okresu używania danego składnika. Ocena ta opiera się więc na subiektywnych przewidywaniach przedsiębiorcy”.
[srodtytul]Nie ma przychodu...[/srodtytul]
Jeśli więc czytelnik planował wykorzystywać samochód w firmie krócej niż rok, to nic dziwnego, że po dziesięciu miesiącach przekazał go na prywatne cele. Na pewno nie powstanie u niego z tego powodu przychód. Ustawa o PIT mówi bowiem tylko o przychodzie z odpłatnego zbycia firmowego składnika majątku (art. 14 ust. 2 pkt 1). Nie jest „odpłatnym zbyciem” wycofanie auta z firmy i przekazanie na własne potrzeby.