Darowizna od najbliższej rodziny jest co do zasady zwolniona z podatku. Warunkiem jest jej udokumentowanie przelewem na konto lub przekazem pocztowym. Fiskusa nie przekona tłumaczenie, że dziadek nie ma konta.

Czytaj też: Darowizna: wpłata gotówki od darczyńcy na własne konto nie pozbawia obdarowanego zwolnienia z podatku - wyrok NSA

Taką odpowiedź otrzymał student, któremu dziadek przekazał w styczniu 2019 r. 100 tys. zł w gotówce. Zaraz po otrzymaniu pieniędzy wnuk wpłacił je na własny rachunek bankowy. W lutym 2019 r. poinformował o darowiźnie urząd skarbowy. Dopiero potem zawarł z dziadkiem pisemną umowę darowizny. Jednak urząd zażądał od niego podatku.

Wnuk zapytał skarbówkę, czy rzeczywiście ma taki obowiązek. Jego zdaniem darowizna została wpłacona na rachunek bankowy, więc jest udokumentowana i nie ma wątpliwości, że pochodzi od najbliższych. Wyjaśnił, że dziadek nie ma konta, ponieważ nie ufa nowym technologiom i pieniądze trzyma w domu. Jest emerytem górniczym, emeryturę co miesiąc wręcza mu osobiście listonosz.

Te argumenty nie przekonały jednak skarbówki. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy. Rozliczenie zależy od stopnia pokrewieństwa. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy nabywca należący do I grupy podatkowej płaci podatek, jeśli otrzyma ponad 9637 zł od jednej osoby. Do I grupy zalicza się: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Członkowie najbliższej rodziny mogą uniknąć daniny na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem nabywca jest zwolniony z podatku, jeśli spełni dwa warunki. Po pierwsze, musi zgłosić darowiznę w ciągu sześciu miesięcy na druku SD-Z2. Po drugie, konieczne jest udokumentowanie przekazania środków na rachunek bankowy nabywcy, rachunek SKOK lub przekazem pocztowym.

„Skoro pieniądze zostały przekazane w formie gotówki z ręki do ręki, a następnie wnioskodawca sam wpłacił je na swój rachunek bankowy, nie został spełniony warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn" – napisał w odpowiedzi dyrektor KIS.

Podkreślił, że bez znaczenia są motywy, jakimi kierowały się strony, decydując się na przekazanie darowizny w formie gotówki. Wnuk nie spełnia warunków zwolnienia. W efekcie otrzymana przez niego darowizna podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Zapłaci 7 proc. od nadwyżki ponad 20,5 tys. zł.

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-2.4015.50.2019.3.MZ

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM