fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Darowizna: wpłata gotówki od darczyńcy na własne konto nie pozbawia obdarowanego zwolnienia z podatku - wyrok NSA

Adobe Stock
Nawet jeśli obdarowany sam wpłaci gotówkę z darowizny na własne konto może skorzystać z nielimitowanego zwolnienia podatkowego. Pod warunkiem, że przekazanie darowizny nie budzi wątpliwości.

Od wielu lat w Polsce darowizny w najbliższej rodzinie korzystają z nielimitowanego zwolnienia z podatku. Trzeba tylko spełnić kilka warunków. Jednym z nich w przypadku darowizn pieniężnych jest odpowiednie udokumentowanie przepływu środków. Wymagania urzędników skarbówki w tym zakresie są bardzo duże, bo dla nich do skorzystania z pełnej ulgi konieczne jest by pieniądze trafiły z konta darczyńcy na konto obdarowanego. To restrykcyjne zapędy skarbówki jak dotąd skutecznie studzi jednak orzecznictwo. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejny korzystny dla obdarowanych wyrok.

Wynika z niego jasno, że samo to, że obdarowany dostanie gotówkę do ręki i wpłaci ją na własne konto nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia z podatku przy darowiźnie w kręgu najbliższej rodziny. NSA postawił tylko jeden warunek: darowizna musi być rzeczywista. Jak tłumaczyła sędzia NSA Grażyna Nasierowska jeśli nie ma żadnych wątpliwości, że doszło do darowizny tj. została ona spełniona, to obdarowany ma prawo do zwolnienia, nawet jeśli pieniądze sam wpłaci na własne konto.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt II FSK 1470/17

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA