Piętno dziecka nazisty

Amerykański dziennikarz i pisarz Gerald Posner przeprowadził rozmowy z dziećmi prominentnych nazistów, a także tych, którzy sprzeciwili się władzy Hitlera w Niemczech. Wspólnym mianownikiem wszystkich rozmów jest fakt, że każde dziecko w jakimś stopniu niosło na sobie przez całe życie nazwisko, które kojarzyło się ze zbrodniami.

Publikacja: 26.04.2019 17:00

Piętno dziecka nazisty

Foto: Rzeczpospolita

Tylko jeden rozmówca Posnera, Franz Ludwig von Stauffenberg, mógł czuć się komfortowo w dorosłym życiu. I to pomimo tego, że po skazaniu na śmierć ojca, który zdecydował się przeprowadzić zamach na Hitlera latem 1944 r., jego losy mogły wydawać się niepewne. Naziści odwet skierowali przeciwko rodzinie Stauffenberga, niektórych aresztowali, a nawet skazali na śmierć. Dzieci zamachowca zamknięto w ośrodku w Górach Harzu. Po wojnie ta rodzina była szanowana. Franz Ludwig został deputowanym do Bundestagu, a następnie posłem Parlamentu Europejskiego. Jego brat został generałem w niemieckiej armii.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Plus Minus
Chińskie marzenie
Plus Minus
Jarosław Flis: Byłoby dobrze, żeby błędy wyborcze nie napędzały paranoi
Plus Minus
„Aniela” na Netlfiksie. Libki kontra dziewczyny z Pragi
Plus Minus
„Jak wytresować smoka” to wierna kopia animacji sprzed 15 lat
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
gra
„Byczy Baron” to nowa, bycza wersja bardzo dobrej gry – „6. bierze!”