Małgorzata Dawidiuk: Lubię dawać ikonie drugie życie

Ludzie, którzy przychodzili oglądać moje ikony-cienie na wystawie, stali się dla mnie nauczycielami. Mówili: tam są trzy Marie przy grobie, widzę fragmenty z Biblii, rzekę Jordan, bramy niebios, archaniołów...W takich sytuacjach stoję obok z pokorą - mówi Małgorzata Dawidiuk, ikonografka.

Aktualizacja: 29.11.2019 23:15 Publikacja: 29.11.2019 10:00

Małgorzata Dawidiuk: Lubię dawać ikonie drugie życie

Foto: materiały prasowe

Plus Minus: Szacuje się, że w Kościele katolickim jest ok. 11 tys. osób kanonizowanych. Swoich świętych ogłasza też Kościół prawosławny. Które z tych postaci najczęściej zdarza się pani przedstawiać na ikonach?

Często maluję ojca Pio, św. Franciszka z Asyżu, św. Dominika, założycieli zakonów – franciszkanów i dominikanów, czyli na tych ikonach pojawiają się głównie zakonnicy. Widać ludzie potrzebują takiej duchowości, skromności i prostoty zakonnej. Szczególnie dziś w naszym rozkrzyczanym świecie. Widać to zresztą nie tylko w kulturze chrześcijańskiej, ale też w ogólnych tendencjach. Ludzie dążą do minimalizmu, prostego życia, podążania za własnym wnętrzem, odkrywania go. Mieszkam w Przemyślu, w środowisku polsko-ukraińskim, i prawosławni także proszą mnie o swoich świętych. Oni najczęściej chcą mieć u siebie ikonę ojca Klemensa Szeptyckiego.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma