Huda Szarawi. Odrodzenie intelektualne kobiet

Nasza delegacja wywołała wielkie poruszenie. Z ciekawością i uporczywością pytano nas, czy naprawdę jesteśmy Egipcjankami. Za każdym razem widziałyśmy zdumienie na twarzach – jakby zakwefiona Egipcjanka musiała być ignorantką i barbarzyńcą.

Publikacja: 08.01.2021 18:00

Huda Szarawi (1879–1947) byłą egipską działaczką polityczno-społeczną związaną z partią Wafd. Stała

Huda Szarawi (1879–1947) byłą egipską działaczką polityczno-społeczną związaną z partią Wafd. Stała się jedną z prekursorek feminizmu w Egipcie oraz współtwórczynią Egipskiej Unii Feministycznej

Foto: materiały prasowe

Latem 1909 roku pojechałam po raz pierwszy do Europy. Zgodnie z zaleceniami lekarza udaliśmy się do Francji na leczenie. Był z nami mój brat, jego żona, dzieci i moja matka. Popłynęliśmy jednym z niemieckich parowców, który spokojnie i bezproblemowo dowiózł nas w pobliże Neapolu. Z utęsknieniem i podekscytowaniem czekałam, by zobaczyć port. Gdy statek miał właśnie cumować, ujrzeliśmy małe łódki z muzykami śpiewającymi ludowe pieśni, którzy z pewnością liczyli na sympatię podróżnych i kilka dirhamów.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Kataryna: Niezasłużone szczęście obrońcy ministra Romanowskiego
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plus Minus
Nowa dyrektorka PISF: Dialog i transparentność to fundamenty mojej pracy
Plus Minus
J.D. Vance. Nawrócony na Trumpa
Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy