Różewicz i cywilizacja śmierci

Pewnie nie zwróciłbym szczególnej uwagi na wiersz „Biel" z tomu „Nic w płaszczu Prospera", gdyby nie pewien lewicowy działacz proaborcyjny, który uznał go za dowód „bluźnierstwa wobec mitologii chrześcijańskiej". To mnie zastanowiło.

Publikacja: 09.10.2015 02:00

Różewicz i cywilizacja śmierci

Foto: Grzegorz Hawalej

Rzeczywiście. W wierszu Różewicza jest i baranek ofiarny z Księgi Wyjścia, i Sługa Jahwe z Izajasza, a także aluzje do Ewangelii oraz wywyższenia Baranka Bożego z Apokalipsy św. Jana. Więcej. Mamy także odniesienie do religijnego dzieła malarskiego – „Adoracji Mistycznego Baranka" Huberta i Jana van Eycków (tzw. Ołtarz Gandawski z 1432 roku). Nie może być wątpliwości, że cały utwór jest utkany z tekstów biblijnych. Inna rzecz, że traktowanie ich jako „mitologii" budzi pewne wątpliwości w człowieku religijnym, ale mniejsza o to. Pan dr Tomasz Żukowski (nie mylić ze znanym socjologiem!) jest pracownikiem Instytutu Badań Literackich, więc musi być kompetentnym badaczem literatury i wie, co pisze, bo ma na to dyplom. I tylko mój wredny charakter powoduje, że kiedy takie autorytety mówią mi, która godzina, to sprawdzam na własnym zegarku.

Pozostało 94% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Oswoić i zrozumieć Polskę
Materiał Promocyjny
Zagospodarować można wszystko. Ale trzeba umieć i chcieć
Plus Minus
„Rodzina w sieci, czyli polowanie na followersów”: Kiedy rodzice zmieniają się w influencerów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Robert M. Wegner: Kawałki metalu w uchu
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Rok po 7 października Bliski Wschód płonie
Plus Minus
Taki pejzaż
Plus Minus
Jan Maciejewski: Pochwała przypadku