Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 03.04.2025 11:34 Publikacja: 03.01.2025 16:16
– Opis stworzenia jest bardzo późnym tekstem i uwaga: zamiarem autora nie było danie Izraelitom powracającym z niewoli babilońskiej kosmogonii, tylko podkreślenie roli dnia szabatu. Później redaktor, który kompilował Księgę Rodzaju, uznał, że ze względu na swój niezamierzony w sumie kosmogoniczny charakter ta opowieść mu się nada na początek – mówi ks. prof. Krzysztof Bardski. Na ilustracji: stworzenie świata na freskach Michała Anioła w kaplicy Sykstyńskiej Creative Lab/Shutterstock
Foto: Creative Lab
Plus Minus: Dlaczego należy badać Biblię metodami naukowymi?
Jeden ze starożytnych ojców Kościoła, żyjący w II w. po Chrystusie Tertulian, w dyskusji z otaczającymi go wyznawcami religii politeistycznych stwierdził, że „Christus veritatem se, non consuetudinem cognominavit”, czyli „Chrystus nazwał siebie prawdą, a nie obyczajem”. Chrześcijaństwo ma to do siebie, że nie zajmuje się wyłącznie nauką moralności i dobrego życia, lecz opiera na realnych wydarzeniach, które zostały opisane w księgach składających się na Pismo Święte. Oczywiście opisanych językiem swojej epoki z uwzględnieniem tamtejszych kontekstów, ale owe wydarzenia odwołują się do pewnej rzeczywistości. Każda zaś rzeczywistość może być poddawana badaniu. Właściwe jest stawianie jej pytań, metody naukowe są zaś jak najbardziej właściwe do próbowania udzielania na nie odpowiedzi.
W autobiograficznej powieści Bronji Žakelj polityka Tity i wojny bałkańskie lądują na dalszym planie. Na pierwsz...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Postacie Rafała Wojasińskiego snują się po bezdrożach i pustych przestrzeniach jak bohaterowie z filmów Andrieja...
„Duch z wyspy” jest jak filmy puszczane w środę o 20.00 na Polsacie – stworzony, by bawić i zapewniać rozrywkę.
Po inscenizacji „Ferdydurke” w reżyserii Mariusza Malca w Och-Teatrze Gombrowicz zapewne przekonałby się do teatru.
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
W „Oskubanych” każdy może zostać oskubany. Wręcz zrobiony na łyso.
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas