Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 03.04.2025 15:44 Publikacja: 23.08.2024 10:00
Szymon Hołownia
Foto: PAP/Leszek Szymański
Po niedawnej wypowiedzi kandydatki na następczynię Szymona Hołowni, minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która składki emerytalne nazwała „piramidą finansową”, to druga w tak krótkim czasie skrajnie nieodpowiedzialna wypowiedź wysokich urzędników państwowych, którzy podważają sens umowy społecznej wymuszającej na obywatelach międzypokoleniową i międzyklasową solidarność. Tak, wiem, wymuszona solidarność to oksymoron, ale to na niej oparte jest państwo. Podatki pracujących finansują usługi, z których korzystają nawet bezrobotni nieposzukujący pracy, składki emerytalne są tylko realizowaniem ze składek odprowadzanych przez dzisiejszych pracujących zobowiązań, jakie lata temu państwo zaciągnęło wobec obecnych emerytów, gdy to im zabierało część ich ciężko zarobionych pieniędzy, a składka zdrowotna nie jest finansowaniem własnego leczenia, ale dorzucaniem się do wspólnego worka, z którego będzie można na przykład sfinansować darmową antykoncepcję i biednym, i bogatym, czyli jedną z obietnic Trzeciej Drogi. Można się na to wszystko zżymać, ale jeśli ktoś podważa sens istnienia podatków i innych danin, na dodatek robi to tak głupio, to mogę to tłumaczyć tylko paniką po sprawdzeniu ostatnich notowań w prezydenckich sondażach i rozpaczliwą próbą zagrania na najtańszym populizmie.
W autobiograficznej powieści Bronji Žakelj polityka Tity i wojny bałkańskie lądują na dalszym planie. Na pierwsz...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Postacie Rafała Wojasińskiego snują się po bezdrożach i pustych przestrzeniach jak bohaterowie z filmów Andrieja...
„Duch z wyspy” jest jak filmy puszczane w środę o 20.00 na Polsacie – stworzony, by bawić i zapewniać rozrywkę.
Po inscenizacji „Ferdydurke” w reżyserii Mariusza Malca w Och-Teatrze Gombrowicz zapewne przekonałby się do teatru.
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
W „Oskubanych” każdy może zostać oskubany. Wręcz zrobiony na łyso.
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas