Irena Lasota: Żydzi amerykańscy - instrukcja obsługi

Instrukcje obsługi przeszły przez ostatnie 100 lat cały łańcuch ewolucyjny. Kiedyś dotyczyły skomplikowanych maszyn i czynności. Na przykład dodawano je do lokomotyw czy maszyn do prania. Pisane były raczej prostym językiem i stosując je, można było daleko zajechać. Potem pojawiły się skomplikowane japońskie aparaty fotograficzne i komputerki, do których dodawano tłumaczone dosłownie instrukcje obsługi, z których nic nie można było zrozumieć, a gdy pojawiły się tłumaczenia internetowe, do najmniejszego nawet aparatu dodawano książeczkę z instrukcjami w kilku czy kilkunastu językach. Poirytowany właściciel najczęściej je wyrzucał.

Publikacja: 27.11.2020 18:00

Irena Lasota: Żydzi amerykańscy - instrukcja obsługi

Foto: Pixabay

Dziś naprawdę potrzebne instrukcje obsługi znajduje się w internecie, a producenci, najczęściej chińscy, dodają je do przedmiotów takich jak żarówki czy – dla rymu – parówki. Po drodze pojawiło się wiele instrukcji obsługi nas samych – najpierw dzieci, a potem już wszystkich. Niniejsza instrukcja jest z tej ostatniej kategorii – mówi o rzeczach prostych, ale nie zawsze oczywistych, jak to, że niemowlęciu nie należy dawać jeść mydła, nawet gdyby bardzo chciało (na rynku są teraz mydła o smaku czekoladowym czy truskawkowym). Amerykańscy Żydzi często interesują polskich czytelników i widzów. Na przykład teraz, gdy następuje zmiana administracji. Otóż pierwszą zasadą jest, że Żydzi amerykańscy bywają różni. Nie tylko jako ludzie, co zdarza się wszystkim, ale i w stopniu swego żydostwa. Ameryka ma to do siebie, że możliwe są różne proporcje samoświadomości, i jeden mój znajomy twierdził, że czuje się w 50 procentach Amerykaninem, Anglikiem, Żydem, w 30 Niemcem, a ostateczne 180 proc. świetnie oddaje jego samopoczucie. Należy więc zakładać roboczo, że nasz rozmówca jest przede wszystkim Amerykaninem.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
„TopSpin 2K25”: Game, set, mecz
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił