Donald Trump. Utracony sojusznik?

Zastąpienie dotychczasowego systemu europejskiego bezpieczeństwa nowym, nieopartym w takim stopniu na sile amerykańskiej armii, byłoby dla państw naszego regionu niebezpiecznym eksperymentem. Z poparciem dla niego polski rząd powinien poczekać przynajmniej do momentu, gdy poznamy zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA i zarys jego polityki.

Publikacja: 23.02.2024 10:00

Donald Trump

Donald Trump

Foto: Getyy Images

Usłyszeliśmy wypowiedź głównego republikańskiego kandydata do prezydentury Donalda Trumpa, który brutalnie przypomniał europejskim sojusznikom Ameryki o rachunkach za obronność w ramach NATO. Tak brutalnie, że posądzono go o zachęcanie Rosji do agresji. I oglądaliśmy wielodniową, tłumną konferencję europejską w Monachium na temat wspólnego bezpieczeństwa, którą nawet niemieckie media opisują jako bezpłodną. A w tle słabnięcie ukraińskiej obrony, czego symbolem stało się oddanie Awdijiwki.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody