Ojcowie archeologii rozkradli bogactwa Orientu

Po trzech latach układania mozaiki udało się zrekonstruować dwa pierwsze lwy drogi procesyjnej na glazurowanych cegłach, które przybyły [z Babilonu] do Berlina w 1903 roku. Przed cesarzem Wilhelmem leżały dwa ogromne wizerunki lwów sprzed 2,5 tysiąca lat.

Publikacja: 22.09.2023 17:00

Robert Koldewey, kierujący wykopaliskami w Babilonie, kazał zebrać fragmenty kolorowych glazurowanyc

Robert Koldewey, kierujący wykopaliskami w Babilonie, kazał zebrać fragmenty kolorowych glazurowanych cegieł, których jego ludzie znaleźli w gruzach setki tysięcy. Po złożeniu i odrestaurowaniu tych cegieł Koldewey zamierzał wskrzesić bramę Isztar i drogę procesyjną. Po czterech latach Koldewey wypełnił fragmentami cegieł prawie 400 skrzyń. Na zdjęciu: zrekonstruowana brama Isztar i droga procesyjna w Muzeum Pergamońskim w Berlinie

Foto: SHUTTERSTOCK

Około 50 lat po Layardzie [angielski dyplomata i archeolog, badacz historii Mezopotamii – red. PM] Robert Koldewey odniósł niemal taki sam sukces jak wówczas Brytyjczyk. Po zaledwie dwóch tygodniach napisał do swojego przyjaciela Puchsteina: „Kopałem przez 14 dni i zakończyło się to pełnym sukcesem”. Odnalazł pozostałości gigantycznego niegdyś muru babilońskiego, który miał chronić metropolię nad Eufratem przed wrogami.

Grecki podróżnik i historyk Herodot przebywał w Babilonie w 458 roku p.n.e. i określił mur jako największą i najbardziej imponującą strukturę, jaką kiedykolwiek widział. Herodot opisał niezniszczony wcześniej przez Cyrusa Babilon Nabuchodonozora II. Za pobytu Herodota nadal było to jedno z największych miast na świecie. I Robert Koldewey odkopał teraz Babilon Nabuchodonozora z VI wieku p.n.e.

Pozostało 95% artykułu

Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.

Plus Minus
Robert Mazurek: Ad mortem defecatam
Plus Minus
„Morda, szefie!”: Mistrzowie ordynarnej odzywki
Plus Minus
Walter Isaacson. Co łączy Elona Muska i Jeffa Bezosa
Plus Minus
Push-backi to strategia nonsensowna. „Polskie państwo nie wie, kto przebywa na jego terenie”
Plus Minus
„Panów piłą”: Opiłowywanie legendy Szeli
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu