Piotr Zaremba: Wyborcze zagadki to referendum, Konfederacja, Donald Tusk i rezerwy PiS

Tak niejasnej sytuacji przed wyborami nie było od lat. Co stanie się decydującym dla ich wyniku tematem sporów? Czy referendum to szach mat dla opozycji, a PiS potknie się o sędziowskie wyroki? Czy Tusk nie przedobrzy ze stawianiem na siebie? Jaką rolę odegra w tym wszystkim Konfederacja?

Publikacja: 18.08.2023 10:00

Donald Tusk zdecydował, że w opozycji ma się liczyć tylko on (na zdjęciu podczas lipcowego wiecu w K

Donald Tusk zdecydował, że w opozycji ma się liczyć tylko on (na zdjęciu podczas lipcowego wiecu w Koszalinie). Co zrobi, jeśli osłabione w ten sposób Trzecia Droga i Lewica w ogóle nie wejdą do parlamentu?

Foto: Marcin Bielecki/pap

Dopiero co Jarosław Kaczyński nazwał Donalda Tuska – na pikniku wojskowym w Uniejowie – „czystym złem”. To odpłata za epitety Tuska pod adresem polityków PiS i osobiście Kaczyńskiego, z „masowymi mordercami kobiet” na czele. Ale również skutek wywiedzionej z badań decyzji o prowadzeniu kampanii negatywnej.

Historykom pozostawiam badania, ile tu we wzajemnych relacjach obu panów gry na polaryzację, którą ułatwia przecież również personalna natura pojedynku, a ile prawdziwej głębokiej nienawiści żywiącej się urazami z dalszej i bliższej przeszłości, różnicami i podobieństwami charakterów. Zarazem politycy PiS powtarzają prywatnie: „To prawda, pompujemy Tuska. Ale z nim mamy szansę wygrać”. Czy rzeczywiście? To nas naprowadza na pierwszą z pięciu największych zagadek tej kampanii wyborczej.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Bajka o inteligenckim etosie
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Do zobaczenia po zwycięstwie
Plus Minus
„Czarodziejska góra”: W cieniu wielkiej góry
Plus Minus
Dziewictwo utracone w Paryżu
Plus Minus
Marek Stelar: Sprzyja mi noc
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy