Reklama
Rozwiń

Czesław Bielecki: Muzeum Bitwy Warszawskiej będzie gotowe za rok

Zwycięstwo nad bolszewikami zawdzięczamy nie tylko bohaterom na polu walki, ale też politykom, którzy zdobyli się na solidarność w imię niepodległości i wolności Polski. To przesłanie pozostaje aktualne nie tylko dla nas, ale też dla całej Europy, gdy znów grozi jej moskiewski imperializm. Rozmowa z Czesławem Bieleckim, architektem

Publikacja: 19.08.2022 17:00

Tak ma wyglądać Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, które ma zostać oddane do użytku w przyszłym ro

Tak ma wyglądać Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, które ma zostać oddane do użytku w przyszłym roku

Foto: materiały prasowe

Plus Minus: Jakim cudem – wszak to teren cudów, a zwłaszcza jednego – zaangażował się pan w projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej? Kiedy pojawiła się refleksja, że w Ossowie powinien stanąć porządny pomnik poświęcony bitwie i dlaczego tak późno?

O to warto zapytać wszystkie ekipy, które rządziły III Rzecząpospolitą. Lepiej późno niż wcale. Wczesną wiosną 2017 roku zostałem zaproszony przez Michała Dworczyka, wówczas wiceministra obrony narodowej, gdy szefem resortu był Antoni Macierewicz. Powiedział: – Kierownictwo państwa uważa, że w Ossowie [powiat wołomiński – red.] powinien powstać pomnik na miarę chwały oręża polskiego. To wielkie zaniedbanie, że jest tam tylko skromna kaplica Matki Boskiej Zwycięskiej i krzyż przy miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki. Niech pan tam pojedzie, porozmawia z przedstawicielami samorządu, bo oni mają jakieś pomysły, co tam wybudować.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka