Taśmy w czarnym neseserze

Po wojnie w Polskim Radiu nie znaleziono żadnych nośników i uznano, że uległy zniszczeniu. Po latach część udało się odnaleźć. Zostały wydane w formie albumu.

Publikacja: 17.06.2022 17:00

Taśmy w czarnym neseserze

Foto: materiały prasowe

Halo, halo. Czy nas słyszycie? To nasz ostatni komunikat. Dziś wojska niemieckie wkroczyły do Warszawy” – to fragment pożegnania radiowców Polskiego Radia z 30 września 1939 roku. Zaraz potem Niemcy przejęli rozgłośnię i pod groźbą śmierci zakazali Polakom słuchania radia.

Już od 1934 r. Polskie Radio utrwalało ważne wydarzenia i uroczystości. Podczas okupacji niemieckiej ogromna większość uległa zniszczeniu. W pierwszych dniach września 1939 r. komunikaty radiowe były jedynym źródłem informacji i ważnym elementem zarządzania miastem. Przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, wiadomości ze świata, komunikaty porządkowe, ostrzeżenia i alarmy lotnicze – tego słuchała walcząca Warszawa.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami