Ludwik Wiśniewski OP. Aborcja jest aktem haniebnym

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października wzbudziło słuszny gniew. Forma tego gniewu przybrała jednak niepokojące rozmiary. Zakwestionowanie bezwzględnej i podstawowej wartości, jaką jest życie ludzkie, rujnuje bowiem człowieka i społeczeństwo.

Publikacja: 15.01.2021 10:00

W ciągu wielu lat, zwłaszcza w okresie, kiedy przerywanie ciąży było „na wyciągnięcie ręki”, przeżyw

W ciągu wielu lat, zwłaszcza w okresie, kiedy przerywanie ciąży było „na wyciągnięcie ręki”, przeżywałem razem z ludźmi prawdziwe dramaty. Były rozwody z powodu przerwania ciąży, było odwożenie do szpitala psychiatrycznego niedoszłej matki, były samobójstwa. Starsi ludzie często z płaczem stwierdzali, że nie potrafią ani spać, ani pracować, choć fakt aborcji zdarzył się wiele lat temu, że boją się umierać, bo może w przyszłym życiu spotkają swoje dziecko, któremu nie pozwolili na tym świecie żyć – pisze ojciec Ludwik Wiśniewski

Foto: Reporter, Artur Szczepański

Z dużym niepokojem patrzę na to, co od dwóch miesięcy dzieje się na ulicach, na placach i przed kościołami naszych miast i miasteczek. „To jest wojna" – tryumfalnie skandują manifestanci. Młodzi się „obudzili" – cieszą się polityczni przeciwnicy obecnie rządzących. „Jest wolą PiS, aby uczynić z kobiet przedmioty tortur i trumny" – stwierdza kategorycznie znana z humanizmu pani profesor. A popularna dziennikarka krzyczy: „...wreszcie ludzie, a zwłaszcza młodzi Polacy, przejrzeli, że Kościół jest instytucją mizoginiczną, przemocową, szerzącą pogardę i mowę nienawiści, która obłudnie przywłaszczyła sobie monopol na pouczanie, zawstydzanie i stygmatyzowanie. Koniec monopolu Kościoła!".

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Plus Minus
Do ostatniej kropli czekolady