Dlaczego Kościół nie może błogosławić par jednopłciowych

W tej sprawie wszystko jest doskonale przewidywalne. Od momentu zgłoszenia „wątpliwości" w sprawie błogosławieństwa par jednopłciowych przez Kościół było jasne, jaka będzie odpowiedź Kongregacji Nauki Wiary. Oczywiste też było, że część niemieckich, amerykańskich czy nawet włoskich duchownych odpowiedzi tej nie przyjmie i oznajmi, że i tak będzie „błogosławić" związki osób tej samej płci. Głęboki podział na tle antropologicznym i moralnym istnieje w Kościele katolickim od dziesięcioleci, a stosunek do związków osób tej samej płci jest tylko jednym z jego elementów. Ani ta, ani poprzednie odpowiedzi czy nawet deklaracje Kongregacji Nauki Wiary nie są w stanie zatrzymać debaty ani uleczyć głębokiego, realnego rozłamu, jaki od dawna widać w Kościele.

Aktualizacja: 21.03.2021 09:37 Publikacja: 19.03.2021 17:00

Dlaczego Kościół nie może błogosławić par jednopłciowych

Foto: AdobeStock

Było też oczywiste, że Kongregacja Nauki Wiary nie mogła udzielić innej odpowiedzi, niż udzieliła. Inaczej niż w przestrzeni świeckiej istotą problemu nie jest tu bowiem to, jak zbudować kompromis, który z jednej strony przyzna parom jednopłciowym pewne uprawnienia (a z czasem – bo też taki ostatecznie jest cel tych zmian – doprowadzi do tzw. równości małżeńskiej), a z drugiej nie wywoła mocnego sprzeciwu społecznego. Istotą była kwestia równoczesnego odnoszenia się z empatią do osób w sytuacjach nieregularnych i pozostania wiernym temu, co oznacza pojęcie „katolicyzm".

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Plus Minus
Chińskie marzenie
Plus Minus
Jarosław Flis: Byłoby dobrze, żeby błędy wyborcze nie napędzały paranoi
Plus Minus
„Aniela” na Netlfiksie. Libki kontra dziewczyny z Pragi
Plus Minus
„Jak wytresować smoka” to wierna kopia animacji sprzed 15 lat
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
gra
„Byczy Baron” to nowa, bycza wersja bardzo dobrej gry – „6. bierze!”