Irena Lasota: Przemyślenia na wieczór wyborczy

Pierwszy wtorek listopada w Stanach Zjednoczonych to co roku dzień wyborów.

Publikacja: 05.11.2021 16:00

Eric Adams, nowy burmistrz Nowego Jorku

Eric Adams, nowy burmistrz Nowego Jorku

Foto: PAP/EPA

Co cztery lata – prezydenta i jednej trzeciej senatorów, co dwa lata – wszystkich członków Izby Reprezentantów i jednej trzeciej senatorów, a każdego roku zdarzają się inne, nie zawsze ciekawe wybory: niektórych gubernatorów i parlamentów stanowych.

W tym roku obserwowanie wyborów było równie ciekawe socjologicznie i kulturowo, jak sam ich wynik. Piszę zresztą ten felieton, zanim znane są wyniki najciekawszych wyborów: gubernatorów stanów Wirginia i New Jersey. Lubię się wdzięczyć, że robię błędy, pisząc po polsku, bo nie jest to mój język macierzysty, a w dodatku wyjechałam z Polski ponad pół wieku temu. Powinnam być więc chwalona, a nie ganiona, zwłaszcza że staram się sprawdzać, jak się coś pisze. Więc sprawdzałam, jak pisze się po polsku nazwy stanów amerykańskich i okazało się, że nie ma jednej reguły. Nowy Jork i Nowy Meksyk są „nowe", ale New Jersey i New Hampshire są „new"; Connecticut jest przez „c", ale już Kolorado przez „k"; stanowi Mississippi odebrano jedno „s" i jedno „p" (Missisipi); Nevadzie i Vermontowi zostawiono litery „v", które zabrano Wirginii i kilku innym stanom.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku