Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 29.07.2021 16:39 Publikacja: 30.07.2021 18:00
Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Raport, który właśnie został opublikowany, jest na to kolejnym ważnym dowodem. Jeśli czytać go uważnie, uderzają bowiem dwie kwestie. „Wszystko wskazuje na to, że w latach 2001–2008 można mówić o systemowym tuszowaniu molestowania seksualnego dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia przez niektórych duchownych katolickich w Polsce" – czytamy w dokumencie. I choć można powiedzieć, że dla ludzi obserwujących problem wykorzystania seksualnego nieletnich w Kościele nie jest to tajemnicą ani zaskoczeniem, to dobrze, że taki wniosek znalazł potwierdzenie w raporcie. Ale jest i drugi, nie mniej istotny, element, a mianowicie fakt, że z tego dokumentu wynika także, że w polskich sądach istniało systemowe lekceważenie ofiar i powagi przestępstwa pedofilii. Kary nakładane na przestępców seksualnych były śmiesznie niskie, obrażające ofiary i niezapewniające im nie tylko poczucia sprawiedliwości, ale nawet bezpieczeństwa. Nie troszczono się i nadal się nie troszczy o pomoc psychologiczną czy psychiatryczną dla ofiar ani o wsparcie prawne dla nich. A jeśli dodać do tego fakt, że wielu – szczególnie tych lepiej ustawionych społecznie sprawców – w ogóle jest w stanie uwolnić się od odpowiedzialności, to obraz stanie się naprawdę dramatyczny.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas