Urodził się w Warszawie jako syn Jadwigi z domu Jasiewicz i Rajmunda Kaczyńskiego. Wraz z nim na świat przyszedł jego brat bliźniak Jarosław. Dzieciństwo spędził na warszawskim Żoliborzu.
Aktualizacja: 16.04.2010 19:43 Publikacja: 16.04.2010 19:43
Foto: EAST NEWS
Urodził się w Warszawie jako syn Jadwigi z domu Jasiewicz i Rajmunda Kaczyńskiego. Wraz z nim na świat przyszedł jego brat bliźniak Jarosław. Dzieciństwo spędził na warszawskim Żoliborzu.
Bracia zagrali role Jacka (Lech Kaczyński) i Placka (Jarosław Kaczyński) w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w reżyserii Jana Batorego.
Ukończył XXXIX Liceum Ogólnokształcące im. Lotnictwa Polskiego na Bielanach. Uczył się także w XLI Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Po obronie pracy magisterskiej przeprowadził się do Sopotu, by podjąć pracę naukową w Zakładzie Prawa Pracy na Uniwersytecie Gdańskim pod kierunkiem doc. dr. hab. Romana Korolca.
Poznał swoją przyszłą żonę Marię, która pracowała naukowo w Instytucie Morskim. Dwa lata później się pobrali.
Za pośrednictwem brata Jarosława nawiązał współpracę z kierowanym przez Zbigniewa Romaszewskiego Biurem Interwencji Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Prowadził szkolenia z zakresu prawa pracy dla robotników.
Na świat przyszła jedyna córka Marii i Lecha Kaczyńskich – Marta.W tym samym roku obronił doktorat z prawa pracy – „Zakres swobody stron w zakresie kształtowania treści stosunku pracy”.
Został doradcą gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był autorem części zapisów porozumień sierpniowych, a także części statutów „Solidarności” dotyczącej strajków, sekcji branżowych i układów zbiorowych.
W stanie wojennym za aktywność w ruchu solidarnościowym został internowany. W obozie internowania w Strzebielinku przebywał od grudnia 1981 roku do października 1982 roku. Po uwolnieniu powrócił do działalności związkowej i był członkiem podziemnych władz „Solidarności”.
Zostaje członkiem Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej podziemnego organu koordynującego działalność regionalnych struktur zdelegalizowanej „Solidarności”. Uczestniczył też w pracach tajnej Regionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”.
Jako doradca bierze udział w strajku w Stoczni Gdańskiej.
Uczestniczy w rozmowach opozycji z przedstawicielami władz w Magdalence pod Warszawą. Wszedł w skład powołanej przez Krajową Komisję Wykonawczą tzw. szóstki, czyli kierownictwa „Solidarności” do rozmów przy Okrągłym Stole, w których bierze udział.
W wyborach parlamentarnych zdobył mandat senatora ziemi gdańskiej. W sierpniu 1989 roku wspomagał Jarosława Kaczyńskiego w pracach nad utworzeniem koalicji między „Solidarnością” a ZSL i SD.
Był wraz z bratem jednym z architektów zwycięstwa Lecha Wałęsy w wyborach prezydenckich.
Kandydował na stanowisko przewodniczącego „Solidarności”. W wyborach zajął drugie miejsce, przegrywając z Marianem Krzaklewskim.
Zajmował stanowisko ministra stanu do spraw bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy nadzorującego pracę Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z pracy w Kancelarii odszedł po konflikcie z Lechem Wałęsą i szefem jego gabinetu Mieczysławem Wachowskim.
W wyborach parlamentarnych zdobył mandat posła na Sejm I kadencji z listy Porozumienia Centrum z okręgu nowosądeckiego.
Został wybrany przez Sejm na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Jako prezes był dobrze oceniany. Chwalono go jako sprawnego organizatora. Wielu jego ówczesnych współpracowników z NIK, takich jak Elżbieta Kruk, Aleksander Szczygło i Władysław Stasiak, później blisko współpracowało z nim jako prezydentem.
Był kandydatem na urząd prezydenta Polski w wyborach w 1995 r. Zrezygnował jeszcze przed pierwszą turą 30 października, zgłaszając gotowość poparcia każdego, kto – jego zdaniem – miał szansę pokonać Lecha Wałęsę (wymienił wówczas Hannę Gronkiewicz-Waltz, Jana Olszewskiego, a także Jacka Kuronia).Sześcioletniej kadencji prezesa NIK nie ukończył, gdyż w 1995 uchwałami Sejmu (z 26 maja) i Senatu (z 8 czerwca) został odwołany z tego urzędu.
W latach 1996 – 1997 był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, a od 1999 roku profesorem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Został powołany na stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Szybko stał się jednym z najpopularniejszych członków rządu, drugim najpopularniejszym politykiem polskim po prezydencie Aleksandrze Kwaśniewskim. Jego działania, dążące do zerwania z obowiązującą w Polsce liberalną polityką karną, spowodowały wzrost zaufania społecznego. Skutecznie walczył z przestępczością, korupcją i mafią.
Stanął na czele Prawa i Sprawiedliwości, nowej (współtworzonej z bratem) partii prawicowej, powstałej na bazie dawnego Porozumienia Centrum, jego współpracowników z NIK i Ministerstwa Sprawiedliwości oraz niektórych secesjonistów z Akcji Wyborczej Solidarność. Uzyskał mandat posła na Sejm IV kadencji w okręgu gdańskim.
Został prezydentem Warszawy. Rządy w stolicy rozpoczął pod hasłami zlikwidowania układów korupcyjnych oraz przywrócenia ładu i porządku. Bardzo mocno zaangażował się w upamiętnienie bohaterów walczących w powstaniu warszawskim.
Otworzył Muzeum Powstania Warszawskiego powstałe z jego inicjatywy.
Po otrzymaniu 54,04 proc. głosów wygrał wybory prezydenckie, pokonując swojego kontrkandydata Donalda Tuska w drugiej turze. Mimo że jeszcze dwa tygodnie wcześniej większość sondaży dawała mu niewielkie szanse na zwycięstwo.
Lech Kaczyński odznaczył Orderem Orła Białego Annę Walentynowicz i Andrzeja Gwiazdę, legendy „Solidarności”. W trakcie swojej kadencji nadał odznaczenia państwowe wielu zapomnianym bohaterom „Solidarności”, podziemia antykomunistycznego, innym uczestnikom walk o niepodległość i wolność Polski.
W 1945 roku w Pawłokomie Polacy wymordowali ukraińską ludność wioski w odwecie za wcześniejszy mord na Polakach. W 2006 roku odbyły się uroczystości upamiętniające te ofiary. Uczestniczyli w nich prezydenci Polski i Ukrainy Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko, którzy wygłosili przemówienia o przebaczeniu i współpracy pomiędzy swoimi narodami.
Prezydent Kaczyński powitał w Polsce papieża Benedykta XVI. W Pałacu Prezydenckim doszło do prywatnego spotkania papieża z rodziną prezydenta.
Desygnował na stanowisko prezesa Rady Ministrów swojego brata Jarosława Kaczyńskiego, lidera Prawa i Sprawiedliwości, największego ugrupowania w Sejmie.
Prezydent gościł w Polsce kanclerz RFN Angelę Merkel. Rozmowy dotyczyły kwestii traktatu konstytucyjnego dla Unii Europejskiej.
Na szczycie energetycznym w Krakowie Lech Kaczyński podejmował prezydentów Ukrainy, Litwy, Azerbejdżanu i Gruzji oraz wysłannika prezydenta Kazachstanu. Prezydenci zadeklarowali współpracę w dziedzinie energetyki.
Z wizytą do Polski przybył prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush. Spotkał się z prezydentem Kaczyńskim w jego rezydencji na Helu.
Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, reprezentując rząd, zgłaszał postulaty w sprawie systemu głosowania w RE w ramach negocjowania treści przyszłego traktatu lizbońskiego. Udało się m.in. wynegocjować utrzymanie „systemu nicejskiego” do 2014 r.
Desygnował na premiera Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej, która zwyciężyła w październikowych przyspieszonych wyborach parlamentarnych.
Podczas wojny w Osetii Południowej wraz z prezydentami Ukrainy, Litwy, Estonii i premierem Łotwy pojawił się na wiecu politycznym w Tbilisi, udzielając poparcia prezydentowi Gruzji Micheilowi Saakaszwilemu. – Po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi pokazali twarz, którą znamy od setek lat. Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy „nie” – mówił na wiecu.
– Już to mówiłem i jeszcze będę powtarzał. To nie Polska powinna odrabiać lekcję pokory. Nie mamy do tego żadnego powodu. Powód mają inni. Powód mają ci, którzy do tej wojny doprowadzili – stwierdził podczas uroczystości upamiętniających 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.
Prezydent ratyfikował traktat lizboński. Tak jak zapowiadał, zrobił to dopiero po tym, gdy traktat w referendum przyjęli Irlandczycy.
—opracował js
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Urodził się w Warszawie jako syn Jadwigi z domu Jasiewicz i Rajmunda Kaczyńskiego. Wraz z nim na świat przyszedł jego brat bliźniak Jarosław. Dzieciństwo spędził na warszawskim Żoliborzu.
Bracia zagrali role Jacka (Lech Kaczyński) i Placka (Jarosław Kaczyński) w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w reżyserii Jana Batorego.
„Przyszłość” Naomi Alderman jest dobrze napisana, lecz słabo pomyślana. Tym samym wkracza w obszar naiwności. Bo...
W „Pilo and the Holobook” gracze wcielają się w kosmicznego lisa odkrywcę.
Jesteśmy zbudowani z tego samego „materiału”, a jednak starzejemy się inaczej.
Oglądam raczej starsze filmy. Ostatnio puściłam córkom film „Good bye, Lenin!” i zrobił na mnie większe wrażenie...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W nowym dziele twórcy „Peaky Blinders” bohaterowie, nawet ci szlachetni, noszą w sobie mrok. Jedni nauczyli się...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas