Reklama
Rozwiń

Antyk chory i cierpiący

Jürgen Thorwald (zmarł w 2006 r.) należy do moich ulubionych autorów popularnonaukowych, od kiedy przeczytałem jego cykle z historii medycyny sądowej i śledczej „Stulecie detektywów" i „Godzina detektywów". Jest też autorem wstrząsającej książki „Wielka ucieczka" o zbrodniach sowieckich w Prusach. Z tej samej parafii historycznej pochodzi „Dawna medycyna". Wydawca planował encyklopedię historii medycyny, potem się z projektu wycofał, a Thorwald, nie chcąc zmarnować materiałów i włożonej pracy, opublikował książkę o wczesnych dokonaniach sztuki i wiedzy medycznej.

Publikacja: 23.07.2021 18:00

Antyk chory i cierpiący

Foto: materiały prasowe

Książka została podzielona geograficznie: Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru; obejmuje mniej więcej dwa tysiąclecia przed naszą erą. Zanim Chrystus uzdrawiał w Palestynie boską mocą, jego poprzednicy w sztuce lekarskiej czynili to własnym sumptem.

Wrażenie robi ogrom chorób nękających antyczne społeczności. Wyobrażamy sobie, że życie było wtedy „zdrowe", choroby cywilizacyjne nieobecne. Nieprawda, powiada Thorwald, wszystko, z czym mamy do czynienia dziś, było znane i wtedy, nawet bardziej. Poziom życia był niski, a opieka medyczna żadna. Kto zachorował, a nie był władcą lub bogaczem, mógł liczyć jedynie na cud.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A