Reklama

Antyk chory i cierpiący

Jürgen Thorwald (zmarł w 2006 r.) należy do moich ulubionych autorów popularnonaukowych, od kiedy przeczytałem jego cykle z historii medycyny sądowej i śledczej „Stulecie detektywów" i „Godzina detektywów". Jest też autorem wstrząsającej książki „Wielka ucieczka" o zbrodniach sowieckich w Prusach. Z tej samej parafii historycznej pochodzi „Dawna medycyna". Wydawca planował encyklopedię historii medycyny, potem się z projektu wycofał, a Thorwald, nie chcąc zmarnować materiałów i włożonej pracy, opublikował książkę o wczesnych dokonaniach sztuki i wiedzy medycznej.

Publikacja: 23.07.2021 18:00

Antyk chory i cierpiący

Foto: materiały prasowe

Książka została podzielona geograficznie: Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru; obejmuje mniej więcej dwa tysiąclecia przed naszą erą. Zanim Chrystus uzdrawiał w Palestynie boską mocą, jego poprzednicy w sztuce lekarskiej czynili to własnym sumptem.

Wrażenie robi ogrom chorób nękających antyczne społeczności. Wyobrażamy sobie, że życie było wtedy „zdrowe", choroby cywilizacyjne nieobecne. Nieprawda, powiada Thorwald, wszystko, z czym mamy do czynienia dziś, było znane i wtedy, nawet bardziej. Poziom życia był niski, a opieka medyczna żadna. Kto zachorował, a nie był władcą lub bogaczem, mógł liczyć jedynie na cud.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Szopy w natarciu”: Zwierzęta kontra cywilizacja
Plus Minus
„Przystanek Tworki”: Tworkowska rodzina
Plus Minus
„Dept. Q”: Policjant, który bał się złoczyńców
Plus Minus
„Pewnego razu w Paryżu”: Hołd dla miasta i wielkich nazwisk
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Plus Minus
„Survive the Island”: Między wulkanem a paszczą rekina
Reklama
Reklama