Ocena wizyty w SA
W SA jest zróżnicowana ocena spotkania z G. Zrobił on dobre wrażenie człowieka szczerego i uczciwego. Nie krył w rozmowie w cztery oczy z papieżem trudności, z którymi ma do czynienia, zwłaszcza na płaszczyźnie ekonomicznej i narodowościowej. Poprosił wprost papieża o pomoc i wsparcie jego wysiłków wszędzie, gdzie to tylko jest możliwe.W SA jest dużo pesymizmu, czy G. odniesie sukces w sytuacji, z którą ma do czynienia. Mimo licznych obietnic G. ocenia się, że droga do normalizacji stosunków Kościoła katolickiego w ZSRR oraz watykańsko-radzieckich jest jeszcze bardzo długa. SA zamierza z wielką ostrożnością traktować G. i sprawy pierestrojki. W pierwszym rzędzie będzie zabiegać u władz radzieckich o status prawny dla wspólnot wierzących oraz o odbudowanie hierarchii kościelnej.[/ramka]
[ramka]Fragment szyfrogramu rezydentury rzymskiej na temat spotkania Jana Pawła II z Ronaldem Reaganem (12.06.1987)
Nap[isał] i uz[yskał] KI Prorok od kontaktów w Watykanie, przyjął DIS 87.06.12:W czasie spotkania papieża z Reaganem:– R. [Ronald Reagan] obszernie poinformował papieża o stanie negocjacji USA – ZSRR w sprawach rozbrojeniowych. Wyrażał duży optymizm co do możliwości pozytywnego ich zakończenia i swojego spotkania z Gorbaczowem w br. Zapowiedział, że porozumieniu towarzyszyć będą środki pewne i niezbędne do precyzyjnej kontroli potencjału zbrojeniowego na terytorium ZSRR.
(...)
– Papież wyraził zadowolenie z optymistycznych wizji R. Zapewnił, że modli się codziennie o pokój na świecie. Podkreślił, że rozbrojeniu musi towarzyszyć postęp w zagwarantowaniu praw ludzkich w krajach komunistycznych. Bez tego każdy postęp w rozbrojeniu i odprężeniu będzie nietrwały i pozorny.
(...)
Reagan zgodził się, że wolności religijne i siła kościoła w KS pozwalają żywić nadzieje na zwyciężenie dyktatur materialistycznych.
(...)
– R. uporczywie powracał do tematu zagrożeń, jakie niesie dla wolnego świata komunizm.
Papież stwierdził, że niebezpieczeństwo komunizmu będzie tak długo istnieć, dopóki nie zostaną wyeliminowane przyczyny nędzy na świecie. Świat zachodni musi na to znaleźć skuteczną receptę, gdyż tam, gdzie jest bieda, zaczyna gnieździć się komunizm. Palącą potrzebą jest rozwiązanie zadłużenia krajów Trzeciego Świata, gdyż jest to problem poważny, humanitarny i korzystny dla komunizmu.
Reagan stwierdził, że rząd USA zamierza w tej sprawie odbyć z Watykanem serię pogłębionych konsultacji. Papież odparł, że zakres i sposób tych konsultacji należy ustalić poprzez rutynowe kanały USA – Watykan.
– R., przerywając ten wywód, zapytał o opinię papieża nt. Gorbaczowa i jego polityki.
Papież unikał udzielania precyzyjnej i konkretnej odpowiedzi. Stwierdził, że G. ma b. trudną sytuację wewnętrzną, której musi stawić czoło. W swoich planach Bóg może posłużyć się każdym człowiekiem. Jak na razie Watykan i Kościół nie wyniosły z nowego kursu żadnych korzyści. Nie należy do nowej polityki G. demonstrować niechęci, ale trzeba być bardzo ostrożnym.
- Papież wyraził zadowolenie, że USA zdecydowały się na normalizację stosunków z Polską, co zgodne jest z intencjami i życzeniami Stolicy ApostolskiejReagan odparł, że nadal jest wiele spraw, które niepokoją rząd USA. Papież stwierdził, że jest o tym dobrze poinformowany, gdyż te same rzeczy niepokoją papieża.
Reagan zapewnił, że będzie modlił się i cały naród USA o przebieg wizyty papieża w Polsce.
- R wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją w kościele USA. Papież podzielił to zaniepokojenie. Obaj podkreślali konieczność wzajemnej informacji na ten temat za pośrednictwem kardynała O'Conora (mojego drogiego przyjaciela - zauważył Reagan) i Pielaghi w drugą stronę. R. Wyraził nadzieję, że jego zaniepokojenie sytuacją AŁ znajdzie zrozumienie kościoła katolickiego. Papież zilustrował wysiłki Watykanu w kierunku zwalczania teologii wyzwolenia.
- Papież wzywał do wzmożenia wysiłków w celu przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Libanie. Żalił się na brak informacji od USA na ten temat. Reagan odparł, że wynikało to z pewnych trudności w ostatnich miesiącach, ale wróci to do normy. Na zakończenie ustalono, że Papież spotka się ponownie z Reaganem 10,09 br. w Miami.[/ramka]