Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.12.2011 00:00 Publikacja: 24.12.2011 00:01
Stanisław Cat-Mackiewicz: żurnalista na tarasie Pałacu Prasy w Krakowie, lata 30.
Foto: NAC
Kazimierz Orłoś, siostrzeniec Józefa i Stanisława Mackiewiczów, jest człowiekiem zasad. Tylko dlatego czekaliśmy pięć lat, nim upubliczni arcyciekawe listy, jakie do jego matki – Seweryny z Mackiewiczów Orłosiowej – do Warszawy pisali z Monachium przez trzydzieści lat Józef Mackiewicz i jego żona Barbara Toporska, zwana w rodzinie ciotką Barbarą.
O listach tych Orłoś (podobnie jak jego wujowie), znakomity pisarz, autor m.in. „Cudownej meliny", „Pustyni Gobi", „Niebieskiego szklarza", opowiedział we wrześniu 2006 roku na Zamku w szwajcarskim Rapperswilu, gdzie tamtejsze Muzeum Polskie zorganizowało konferencję poświęconą życiu i twórczości autora „Drogi donikąd" i jego towarzyszki życiowej, też powieściopisarki („Siostry"), jak również poetki i malarki.
Było to wystąpienie pełne emocji, nieskrywanych wzruszeń, ukazujące prywatną sferę życia obojga pisarzy, jak również relacje tyczące innych członków tej rodziny, ze Stanisławem Catem-Mackiewiczem na czele. Pięć lat później mam oto przed sobą książkę z tymi materiałami „Zmagania z historią. Życie i twórczość Józefa Mackiewicza i Barbary Toporskiej". A w niej wystąpienie Kazimierza Orłosia – „Józef Mackiewicz w świetle listów rodzinnych".
Listy te dowodzą, jak silnymi ludźmi byli Barbara Toporska i Józef Mackiewicz. Jak nie poddawali się zwątpieniu, jak dzielnie znosili zarówno niedostatek materialny, jak i potęgujące się wraz z wiekiem choroby (u Barbary w latach 60. wykryto nowotwór, co doprowadziło do amputacji piersi w 1978 r., Józef miał „arteriosklerozę ze wszystkimi pochodnymi, a więc nadciśnienie, zagrożenie oczu, niepokoje, depresje; do tego od czasu do czasu podagra i bóle ischiasowe"). Dopóki to było możliwe, nie opuszczał ich humor.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Japoński film animowany „Szopy w natarciu” stworzony przez Studio Ghibli opowiada o jenotach, które bronią swoje...
W książce „Przystanek Tworki” Grzegorza Łysia historia polskiej psychiatrii jest opowiadana poprzez losy słynneg...
Duńczyków oburzyło przeniesienie przez Netflix miejsca akcji książki ich ukochanego pisarza Jussiego Adlera-Olse...
„Pewnego razu w Paryżu” Cédrica Klapischa to piękna francuska bajeczka ku pokrzepieniu serc. Widzowie kochają ta...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
„Survive the Island” to nie tylko wciągająca planszówka, tylko wręcz gotowy scenariusz na kasowy film przygodowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas