Reklama
Rozwiń

Z trzewi wieloryba

Nowa Fundlandia. Najbiedniejsza prowincja Kanady, kraina nieprzyjazna człowiekowi, o surowym klimacie, niegdyś ojczyzna biednych rybaków niemal co roku przymierających głodem w oczekiwaniu na wiosnę, a wraz z nią na stopnienie lodu i możliwość wyruszenia na połów dorszy.

Publikacja: 08.08.2013 19:00

Dostatek Michael Crummey, Wydawnictwo Wiatr Od Morza, Gdańsk 2013

Dostatek Michael Crummey, Wydawnictwo Wiatr Od Morza, Gdańsk 2013

Foto: Plus Minus

Wysokie klify, dalej wzgórza porośnięte karłowatą roślinnością, ziemia kamienna, gliniasta, którą trzeba nawozić wodorostami, by wydała rachityczny plon. Michael Crummey, kanadyjski poeta i prozaik, urodził się i wychował w Nowej Fundlandii, a jego najnowsza powieść „Dostatek" to prozatorski hymn na cześć lodowatej krainy. Autor pisze o losach ludzi żyjących w dwóch rybackich osadach Paradise Deep i Trzewiu, oddalonych od siebie o parę kilometrów.

Ich dzieje, historia kilku pokoleń biednych i prostych ludzi nie byłaby możliwa, gdyby nie pewne wydarzenie – to od niego zaczyna się właściwa opowieść. Pewnego dnia ze szczytu klifu dziewczynka Mary Tryphena dostrzega, że na płyciźnie utknął wieloryb. Następnego dnia ludność dwóch osad wzięła udział w triumfalnych łowach, które wzbogaciły ją o zapasy mięsa i tranu. Kiedy jednak przecięto ścianę żołądka olbrzymiego zwierzęcia, wraz z zawartością wypłynął człowiek. Czy to możliwe? Kiedy przerażeni ludzie wreszcie dotknęli tego czegoś w celu pogrzebania w nowofundlandzkiej ziemi, okazało się, że – niesiony na noszach – wypluł wodę. A ponieważ zajęła się nim Wdowa po Devinie, czyli lekarka, znachorka i wiedźma w jednej osobie, człowiek ten, który charakteryzował się całkowitą bielą swej skóry i włosów na całym ciele oraz obrzydliwym rybim smrodem, przeżył i wtopił się w rybacką społeczność. Nazwano go Juda. Był niemy, ale wszystko rozumiał.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem
Plus Minus
„Sama w Tokio”: Znaleźć samą siebie