Reklama
Rozwiń

Polska kryminalna

Zbrodnia w starych dekoracjach przechodzi powoli do lamusa. Najciekawsze dziś kryminały opisują współczesną Polskę. Potwierdzają to powieści Czubaja i Chmielarza.

Publikacja: 14.06.2015 01:01

Polska kryminalna

Foto: Plus Minus/Andrzej Krauze

O tym, że Marek Krajewski jest człowiekiem, któremu współczesny polski kryminał zawdzięcza najwięcej, nie trzeba nikogo przekonywać. Cykl poświęcony Eberhardowi Mockowi zaowocował prawdziwą modą literacką na rodzimych autorów, którym udaje się powoli rywalizować o czytelnika z pisarzami amerykańskimi i Skandynawami. Krajewski doczekał się też oczywiście tabunu epigonów, trudno więc się dziwić, że w końcu przedwojenny i międzywojenny sztafaż znudziły odbiorców.

Sukces Zygmunta Miłoszewskiego – ostatnio autor „Gniewu" podbija Francję – wynika jednak nie tylko z odwrotu od kryminału retro, lecz w dużej mierze wiąże się z ekranizacją pierwszej jego powieści z prokuratorem Szackim w roli głównej. Ale już zeszłoroczny szturm Katarzyny Bondy na listy bestsellerów pokazał, że czytelnicy pragną nowych bohaterów, bliskich im realiów i zwyczajności, a kryminał ma szansę stać się nową literaturą środka, wypełniając lukę po niemal nieistniejącej powieści obyczajowej. Co mają odbiorcy do zaoferowania autorzy mniej popularni od Miłoszewskiego i Bondy?

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka