Nie jest nią zaś data faktycznego otrzymania pisma przez radę i wpisania go do swojego dziennika korespondencji. Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie (sygn. II SA/Lu 112/09)[/b].
Dyrektor Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie zwrócił się do Rady Powiatu we Włodawie o uzgodnienie zmiany granic parku. Pismo w tej sprawie – jak wynika z poświadczenia odbioru – doręczono na adres rady 7 lipca 2008 r. Ta podjęła stosowną uchwałę 7 sierpnia.
Prokurator rejonowy we Włodawie zaskarżył uchwałę do sądu. Uzasadnił, że narusza ona art. 77b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=81435CE1ED3CE88D125DED9A3A274410?id=163434]ustawy o samorządzie powiatowym[/link]. Wynika z niego, że jeśli przepisy przewidują zatwierdzanie, uzgadnianie lub opiniowanie przez radę powiatu rozstrzygnięć innych organów, to podjęcie uchwały powinno nastąpić w terminie 30 dni. Rada tymczasem o jeden dzień przekroczyła ten termin (minął 6 sierpnia).
W odpowiedzi na skargę rada dowodziła, że wniosek został przekazany do biura rady dopiero 9 lipca i od tej daty należy liczyć 30-dniowy termin zawarty w tym przepisie.
WSA w Lublinie podzielił pogląd prokuratora, że uchwałę wydano z naruszeniem art. 77b ustawy. Przewidziane w nim terminy – wbrew stanowisku rady – nie mają charakteru instruktażowego, ponieważ ustawa wiąże z ich upływem istotne konsekwencje prawne (organ nie może już zająć stanowiska). To oznacza, że podjęcie uchwały wyrażającej wiążące stanowisko rady powiatu po upływie 30-dniowego terminu jest bezprawne.