Tak orzekł WSA w Poznaniu 29 grudnia 2011 r. (I SA/Po 804/11).
Spółka we wniosku o wydanie interpretacji wskazała, że zajmuje się m.in. świadczeniem usług prawnych. Czasami wykonuje też usługi windykacyjne. Klienci niekiedy proponują skarżącej przelew (cesję) wierzytelności na rzecz spółki, która przysługuje klientowi w stosunku do jego osobistego dłużnika jako formę zapłaty za usługi.
Zawarcie porozumienia byłoby umową świadczenia w miejsce wypełnienia, która dokonałaby się poprzez cesję wierzytelności. Celem bezpłatnej umowy miałoby być wyłącznie zaspokojenie roszczeń skarżącej i zwolnienie jej klienta z długu. Porozumienie nie odnosiłoby się do klientów strony, na rzecz których świadczy usługi windykacji, a dotyczyłoby klientów korzystających z innych usług spółki. Nie byłaby to usługa windykacji świadczona dla podmiotu, który przeniósłby prawa do swoich wierzytelności na jej rzecz.
Spółka zadała pytanie, czy nabycie wierzytelności w drodze cesji będzie podlegało VAT. W ocenie spółki taka czynność nie jest opodatkowana, gdyż przelew wierzytelności byłby jedynie spłatą długu, a nie świadczeniem usług.
Minister Finansów nie zgodził się z takim stanowiskiem. Jego zdaniem spółka świadczy na rzecz jej zbywcy (swojego klienta) usługę pośrednictwa finansowego, której celem jest uwolnienie sprzedawcy od ciężaru egzekwowania wierzytelności.