Tak wynika z wyroku WSA w Krakowie z 15 listopada 2011 (I SA/Kr 1534/11), dotyczącego możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT przez podwykonawców świadczących usługi szkoleniowe dla przedsiębiorców prowadzących szkolenia.
Czego dotyczył spór
Sprawa dotyczyła podatnika, który we wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytał, czy usługi dokształcania zawodowego, świadczone przez niego jako podwykonawcę dla podmiotu będącego głównym wykonawcą, korzystają ze zwolnienia z VAT.
Głównym wykonawcą była firma realizująca projekt finansowany ze środków publicznych w wysokości 80 proc. Przedmiotem umowy było przeprowadzenie 68 szkoleń. Instytucja zarządzająca wpłacała środki publiczne na wyodrębnione konto głównego wykonawcy. Z tego konta płacił on za usługi szkoleniowe realizowane przez wnioskodawcę.
Zwolnienie z rozporządzenia
Podatnik był zdania, że świadcząc usługę jako podwykonawca może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 73, poz. 392).
Przepis ten zwalnia od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.