Podatek już w chwili nabycia akcji
Nabycie akcji pracowniczych skutkuje powstaniem przychodu.
W wyroku z 20 maja 2011 r. (II FSK 31/10) NSA orzekł, że z przepisów ustawy o PIT wynika, że przychody z tytułu akcji bezpłatnych (dyskontowych i dodatkowych) powstaną w momencie, w którym uczestnik programu motywacyjnego, nabywając te akcje, uzyska prawa akcjonariusza, a w tym prawo do dywidendy.
Z tym bowiem momentem nabywa prawo do czerpania korzyści wynikających z akcji. W chwili nieodpłatnego nabycia akcji dochodzi więc do przysporzenia majątkowego po stronie uczestników programu, którzy na nabycie akcji nie poniosą wydatków (nie licząc kosztów związanych z samą transakcją, jak np. prowizje i opłaty maklerskie).
Warunkowa sprzedaż udziałów
Przychód z warunkowej sprzedaży udziałów powstaje od razu. Jak wskazał NSA w wyroku z 25 maja 2011 r. (II FSK 63/10), przychodem nie jest każda hipotetyczna należność przysługująca podatnikowi z jakiegoś tytułu, lecz tylko taka, która przybrała już skonkretyzowaną postać – taka, której podatnik może dochodzić od swojego dłużnika.
W momencie, gdy podatnik uzyskuje już roszczenie żądania zapłaty, a tym samym dochodzenia wierzytelności przed sądem powszechnym, to taka wierzytelność jako wymagalna staje się przychodem należnym w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.
Do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza się tylko takie wierzytelności, które w danym momencie podatnikowi się należą, czyli są wymagalne, przy czym nie ma znaczenia, czy podatnik już faktycznie uzyskał świadczenie wynikające z takiej wierzytelności, czy też jeszcze nie.
Dla momentu ustalenia przychodu – w sytuacji istnienia prawnie skutecznej umowy – nie ma znaczenia niewywiązanie się zbywcy z obowiązków wynikających z takiej umowy. Tak więc zawarcie warunkowej umowy sprzedaży udziałów skutkuje powstaniem przychodu już w momencie, gdy skuteczne staje się roszczenie o zapłatę ceny z niej wynikającej.
Aport udziałów do spółki osobowej
W świetle uchwały NSA z 14 marca 2011 r. (II FPS 8/10) wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej nie jest odpłatnym zbyciem tych udziałów, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT.
NSA stwierdził, że w zamian za wniesiony aport wnosząca go osoba fizyczna otrzymuje udziały w spółce osobowej. Udziały te, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie są ceną nabycia. Otrzymując udziały, wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sformalizowanym w ramach spółki osobowej, po jego stronie nie pojawia się jednak dochód mogący podlegać opodatkowaniu.
Dochodem jest bowiem przysporzenie majątkowe. W ocenie NSA wniesienie aportu do spółki osobowej nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie udziały. One zaś są surogatem uprawnień nie tylko natury materialnej (nabycie prawa do udziału w zyskach i stratach spółki), ale przede wszystkim są wyznacznikiem praw korporacyjnych, a więc związanych z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność.
Warto dodać, że od 1 stycznia 2011 r. przychody uzyskane z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem aportu do spółki osobowej są zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT.
Pakiety medyczne przychodem pracownika
24 października 2011 r. NSA w pełnym składzie Izby Finansowej podjął długo oczekiwaną uchwałę w sprawie opodatkowania pakietów medycznych (II FPS 7/10).
Uznał, że wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych są dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatnym świadczeniem skutkującym koniecznością wykazania przychodu.
Tym samym NSA podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko i przyznał rację ministrowi finansów, który twierdził, że od pakietów medycznych pracodawcy jako płatnicy powinni odprowadzać podatek.
Cena zakupu przez pracodawcę pakietu usług medycznych stanowi przy tym punkt odniesienia przy ustalaniu wartości świadczenia otrzymanego przez pracowników. Ustalenie wartości przychodu poszczególnych pracowników powinno zatem odbywać się co do zasady poprzez podzielenie ceny zapłaconej za pakiet medyczny przez liczbę osób uprawnionych do skorzystania z niego.
Pożyczka opodatkowana w miejscu jej wykonania
NSA w wyroku z 15 listopada 2011 r. (II FSK 850/10)
uznał, że kryterium miejsca położenia rzeczy nie mogło być rozstrzygające dla powstania obowiązku uiszczenia PCC z tytułu umowy pożyczki.
Wskazał bowiem, że w doktrynie prawa cywilnego pieniądze są wprawdzie traktowane jako rzeczy, lecz ich wartość nie wynika z właściwości fizycznych, lecz z określenia i gwarancji państwa uznającego je za prawny środek płatniczy. Pieniądze od innych rzeczy odróżnia także ustawodawca w przepisach kodeksu cywilnego określających przedmiot umowy pożyczki.
Decydujące dla określenia obowiązku podatkowego w PCC z tytułu pożyczki jest więc miejsce wykonania prawa majątkowego wynikającego z umowy pożyczki.
Zobowiązanie biorącego pożyczkę odnosi bowiem skutek dopiero po wykonaniu świadczenia przez dającego pożyczkę. Stąd też określając, czy umowa pożyczki podlega PCC w Polsce, należy ocenić, gdzie wykonywane jest prawo majątkowe z niej wynikające.
Podwyższenie kapitału w spółce akcyjnej bez PCC
Według obowiązujących w Polsce w dniu 1 lipca 1984 r. przepisów o opłacie skarbowej wkłady wnoszone na podwyższenie kapitału zakładowego (akcyjnego) do spółek akcyjnych nie podlegały opodatkowaniu. A zatem na podstawie art. 7 dyrektywy 69/335/EWG o podatku od gromadzenia kapitału powinny być także zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od 1 maja 2004 r.
Zgodnie z przepisami dyrektywy dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, która obowiązywała w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, państwa członkowskie zobowiązane były zwolnić z podatku kapitałowego operacje, które w dniu 1 lipca 1984 r. były zwolnione z podatku lub opodatkowane stawką 0,5 proc. lub niższą. Obowiązek ten dotyczył również Polski.
Przypomniał o tym WSA we Wrocławiu w wyrokach z 23 września 2011 r. (I SA/Wr 1212-1213/11). Wskazał, że 1 lipca 1984 r. wkłady wnoszone przez akcjonariuszy do spółek akcyjnych nie podlegały obowiązującej wówczas opłacie skarbowej. W definicji kapitału zakładowego dla potrzeb tej ustawy nie było bowiem wzmianki o kapitale zakładowym w spółce akcyjnej.
W efekcie ustawodawca zdecydował o braku opodatkowania podatkiem kapitałowym wkładów wnoszonych na kapitał zakładowy tej spółki.
Polskie przepisy przewidujące opodatkowanie PCC podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej są więc niezgodne z przepisami unijnymi.
Ewidencja gruntów i budynków wiąże fiskusa
W wyroku z 10 maja 2011 r. (III SA/Po 782/10) WSA w Poznaniu uznał, że skoro z urzędowego rejestru gruntów wynikało, że sporne działki mają określoną powierzchnię i klasyfikację, to organy podatkowe zobowiązane były do uwzględnienia ich przy wymiarze podatku od nieruchomości, nawet gdyby faktyczna powierzchnia bądź przeznaczenie gruntu różniło się od tej wskazanej w ewidencji.
Ewidencja gruntów i budynków jest bowiem urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniu administracyjnym, w tym i w postępowaniu podatkowym. Jeżeli więc skarżąca kwestionuje zawarte tam dane, najpierw powinna wystąpić o ich korektę w odpowiednim trybie.
Ewentualne zastrzeżenia organów podatkowych w zakresie faktycznego przeznaczenia gruntów powinny być zatem podniesione w postępowaniu zmierzającym do zmiany zapisów w ewidencji gruntów.
Co trzeba dołączyć, występując o interpretację
Do wniosku o interpretację przepisów podatkowych nie trzeba załączać odpisu z KRS potwierdzającego umocowanie do działania w imieniu wnioskodawcy.
W wyroku z 21 lipca 2011 r. (II FSK 440/10) NSA stwierdził, że wymóg załączenia do wniosku o wydanie interpretacji dokumentu wykazującego umocowanie do działania w imieniu podatnika nie wynika z żadnego z przepisów ordynacji podatkowej.
Ponadto przypis do jednego z pól (nr 55) wzoru wniosku o wydanie interpretacji nie może stanowić podstawy do nakładania na stronę obowiązku formalnoprawnego. Skoro nie istnieje podstawa prawna do przyjęcia, że strona obowiązana jest złożyć wraz z wnioskiem odpis z KRS, nie może też być mowy o obowiązku wezwania jej przez organ do uzupełnienia takiego braku.
Następca prawny korzysta z ochrony
WSA w Warszawie w wyroku z 30 czerwca 2011 r. (III SA/Wa 2975/10)
uznał, że osobie prawnej, która powstanie w wyniku łączenia przez przejęcie innej osoby prawnej, będzie przysługiwała ochrona prawna wynikająca z interpretacji indywidualnej przepisów podatkowych udzielonej podmiotowi przejętemu.
Ochrona ta przysługuje w zakresie objętym przepisami o interpretacjach tylko wtedy, gdy zainteresowany zastosuje się do udzielonej interpretacji.
Łukasz Chłond menedżer w ECA Wójciak i Partnerzy sp. z o.o.
Czytaj :