W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się zarzuty dotyczące ograniczania dostępności do informacji zawartych w dokumentacji ksiąg wieczystych. Zarzuty te pojawiają się w mojej ocenie najprawdopodobniej z uwagi na zmieniające się ogólne przepisy regulujące powszechną dostępność do informacji publicznej.
Takie okoliczności w praktyce sądów prowadzących księgi wieczyste powodują powstawanie wątpliwości dotyczących interpretacji przepisów regulujących kwestie związane z uzyskiwaniem informacji zawartych zarówno w księgach wieczystych, jak i w dokumentach znajdujących się w aktach ksiąg wieczystych oraz dostępności do tych dokumentów przez uczestników szeroko rozumianego obrotu gospodarczego. Sytuacja taka spowoduje najprawdopodobniej w najbliższym czasie konieczność zmiany dotychczasowej regulacji prawnej w tym zakresie.
Ułomność przepisów regulujących obecnie dostępność do informacji zawartej w księgach wieczystych polega jednak nie tylko na braku spójności tych przepisów, a w konsekwencji dowolnej ich interpretacji przez poszczególne sądy prowadzące księgi wieczyste. Pojawiające się wątpliwości oraz wynikające stąd nieporozumienia mają również swoje źródło w interpretacji tych przepisów w oderwaniu od szczególnego charakteru dokumentu, jakim jest księga wieczysta, oraz funkcji i celów, które spełnia w zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
Obecna regulacja prawna przewiduje pozyskiwanie kilku rodzajów informacji zawartej zarówno w księgach wieczystych, jak i w aktach prowadzonych dla poszczególnych ksiąg wieczystych. Uczestnicy obrotu gospodarczego mogą pozyskiwać takie informacje w formie odpisów z ksiąg wieczystych (zwykłych lub zupełnych), mogą zapoznawać się z treścią ksiąg wieczystych, zapoznawać się z aktami ksiąg wieczystych poprzez wgląd do tych akt, mogą również uzyskiwać odpisy z dokumentów znajdujących się w aktach ksiąg wieczystych. Szczególnym sposobem uzyskiwania informacji z księgi wieczystej mogą być również pisma kierowane do sądu wieczystoksięgowego z zapytaniem o aktualny stan prawny nieruchomości czy też informacje udzielane telefonicznie. Ostatni sposób udzielania informacji z księgi wieczystej z uwagi na ich doniosłość i wagę, a także ewentualne skutki ich wykorzystania w obrocie gospodarczym winien być jednak ograniczony do wyjątkowych sytuacji.
Brak ograniczeń
Regulacja dotycząca zasięgania informacji o aktualnym stanie prawnym ujawnionym w księdze wieczystej stanowiąca praktyczną realizację jednej z podstawowych zasad systemu ksiąg wieczystych, jaką jest zasada formalnej jawności ksiąg wieczystych, została uregulowana w przepisach ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jak wynika z art. 2 tej ustawy, księgi wieczyste są jawne i w zamyśle ustawodawcy każdy uczestnik obrotu gospodarczego ma prawo do zapoznania się z treścią księgi wieczystej czy to w dotychczasowej, tradycyjnej formie papierowej, czy to w formie elektronicznej.