Reklama

Prawo upadłościowe: syndyk musi złożyć wolne środki do depozytu

Nowe przepisy prawa upadłościowego w połączeniu z ustawą o finansach publicznych przewidują w istocie przymusowe wywłaszczenie podmiotów prywatnych na rzecz Skarbu Państwa tylko dlatego, że znajdują się one w stanie upadłości. I to bez odszkodowania – alarmują Łukasz Mróz i Joanna Jastrzębska.

Publikacja: 03.02.2015 08:23

Nie upłynęło wiele czasu od zamieszania, jakie w środowisku syndyków masy upadłości wywołała zmiana art. 89a i 89b ustawy o podatku od towarów i usług regulująca tzw. ulgę za złe długi w odniesieniu do dłużników niewypłacalnych, a już od 1 stycznia 2015 r. ustawodawca wprowadził kolejną kontrowersyjną nowelizację prawa upadłościowego. Tym razem chodzi o zmianę art. 227 p.u.n. wprowadzoną przez art. 4 ustawy nowelizującej z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych i zmianie niektórych innych ustaw (DzU poz. 1626). Art. 227 p.u.n. w nowym brzmieniu nakłada na syndyków obowiązek lokowania wolnych środków wchodzących w skład masy upadłości oraz środków uzyskanych ze sprzedaży rzeczy i praw obciążonych rzeczowo – jeżeli nie podlegają one natychmiastowemu wydaniu – w depozycie sądowym. Środki zgromadzone w depozycie ma przechowywać minister finansów na rachunkach prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dotychczas syndyk sprawujący zarząd majątkiem upadłego mógł dokonać wyboru, czy umieści wolne środki pieniężne na oprocentowanym rachunku bankowym czy też złoży je do depozytu sądowego.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Krzysztof A. Kowalczyk: Składka jak demokracja socjalistyczna
Opinie Prawne
Piotr Mgłosiek: Minister sprawiedliwości powiększa bezprawie w sądach
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Reklama
Reklama