Aktualizacja: 15.06.2015 03:00 Publikacja: 15.06.2015 03:00
Julita Karaś-Gasparska
Foto: Archiwum autora
W założeniu miało być lepiej. Teoretycznie bowiem po to m.in. wprowadza się zmiany w przepisach, aby wyeliminować wątpliwości i naprawić to, co źle działa. Uzasadnieniem zmian była także konieczność dostosowania polskich regulacji do dyrektywy VAT. Okazuje się jednak, że nowelizacja nie eliminuje wielu istniejących błędów, a nawet sprawia, że podatnicy będą mieć jeszcze więcej problemów z rozliczaniem VAT.
Wśród takich, zmian raczej na gorsze, można wskazać kwestie związane z odwrotnym obciążeniem. Od 1 lipca rozszerzony będzie katalog towarów, wobec których stosuje się ten mechanizm. Zwiększy się zatem liczba transakcji, w których VAT będzie rozliczany przez nabywców. Celem tej zmiany było przeciwdziałanie nieprawidłowościom polegającym na wyłudzaniu zwrotów VAT. Problem w tym, że sprzedający nie mają możliwości weryfikacji nabywców, co oznacza dla nich ryzyko finansowe. Fiskus zabezpieczył swoje interesy, a podatnik niech się martwi. W końcu to jego problem. To tylko przykład istniejących niedoróbek, bo wątpliwych zapisów jest znacznie więcej. Są oczywiście także zapisy korzystne dla podatników, np. modyfikacja zasad korzystania z ulgi na złe długi.
TSUE nigdy nie zadowoli wszystkich i zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie go krytykował. Dla jednych jego wyroki...
W przypadku podejrzenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych przez posła opozycji prezes UODO zadzia...
Tylko powtórzenie konkursów w otwartym trybie przed legalną KRS, z prawem każdego uczestnika, w tym neosędziego,...
Azjatyckie firmy mogą tracić dostęp do kluczowych przetargów publicznych. To przełomowy moment dla rynku inwesty...
Blokada Trybunału Konstytucyjnego przez rząd będzie miała dalsze, nieprzewidywalne konsekwencje.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas