To właściwie nic nowego, wszyscy wiedzą, że regulacje te są bardzo trudne i kolejne nowelizacje, zamiast je upraszczać, tylko mnożą wątpliwości.
Ankietowani wskazali także, jakich zmian oczekują i jakie – ich zdaniem – działania ułatwiłyby im prowadzenie firm. Prawie 1/3 przedsiębiorców (31 proc.) chciałaby, aby resort finansów wydawał ogólne interpretacje podatkowe, które wyjaśniałyby szczególnie niezrozumiałe i budzące wątpliwości zagadnienia podatkowe. W opublikowanym w tym samym raporcie rankingu najgorzej ocenianych aspektów systemu podatkowego w Polsce trzecie miejsce zajęła zrozumiałość uchwalanych przepisów. Aż 2/3 przedsiębiorców z sektora MŚP oceniło ją negatywnie (32 proc. oceniło ją bardzo słabo, a 36 proc. słabo).
Przykładem takich skomplikowanych regulacji jest ustawa o VAT. Nie dość, że jest to akt prawny bardzo obszerny, to jeszcze nasz ustawodawca ciągle go nowelizuje i tym samym... komplikuje. I właśnie do ostatnich zmian, które weszły w życie 1 lipca br., Ministerstwo Finansów wydało aż dwie broszury z wyjaśnieniami, które zostały zamieszczone na stronie internetowej resortu. Na temat nowelizacji i jej tłumaczenia piszemy w Ministerstwo tłumaczy, w jaki sposób rozliczać VAT po zmianach. Pozostaje mieć nadzieję, że – zgodnie z oczekiwaniami przedsiębiorców – pomoc MF przyda się podatnikom i pozwoli im rozliczać VAT w taki sposób, żeby nie popadli w konflikt z fiskusem.
Nie są to jedyne wyjaśnienia w sprawie VAT, o których piszemy w tym numerze. Omawiamy także interpretację ogólną ministra finansów w sprawie komorników. Minister uznał, że są oni podatnikami VAT. O tym, dlaczego trudno się z tym zgodzić, piszemy w Czy komornik jest podatnikiem VAT.