Reklama
Rozwiń

Czy NFZ może narzucać szpitalom obowiązek zakupu konkretnych leków w przetargach centralnych

Prezes NFZ ogranicza nie tylko swobodę szpitali w zamawianiu leków, ale pomija rolę lekarzy w leczeniu pacjentów. Dyskryminuje też tych ostatnich – zauważa ekspert.

Publikacja: 31.07.2017 08:52

Czy NFZ może narzucać szpitalom obowiązek zakupu konkretnych leków w przetargach centralnych

Foto: Fotorzepa, Danuta Matłoch

Czy NFZ może narzucać szpitalom obowiązek zakupu konkretnych leków w przetargach centralnych?

14 czerwca 2017 r. prezes NFZ wydał zarządzenie nr 42/2017/DGL, zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe) (dalej: zarządzenie). Wprowadzono w nim rozwiązanie, iż nabycie leków niezbędnych do realizacji określonych w zarządzeniu programów lekowych, z wyłączeniem pewnej grupy pacjentów, odbywa się po przeprowadzeniu wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (dalej: przetarg centralny). W tym celu świadczeniodawcy realizujący programy lekowe (dalej: szpitale) zobowiązani są do udzielenia upoważnienia do przeprowadzenia przetargu centralnego podmiotom wskazanym w zarządzeniu (dalej: upoważnienie). W przypadku programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową" szpital realizujący ten program zobowiązany jest do udzielenia ww. upoważnienia temu szpitalowi, który w roku poprzedzającym rok ogłoszenia postępowania w sprawie zamówienia publicznego zrealizował świadczenia o najwyższej wartości w zakresie leków stosowanych w ramach tego programu lekowego.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem