Reklama
Rozwiń

Józefina Hrynkiewicz: L4 - narzędzie regulowania stosunków z pracodawcą

Jeśli zdrowy pracownik „idzie na zwolnienie” to znaczy, że lekarz potwierdził nieprawdę dotycząca zdrowia pacjenta; zwolnił z obowiązku pracy osobę zdrową, która nie wymaga leczenia, rehabilitacji, izolacji. Potwierdził też jej prawo do uzyskania wynagrodzenia za czas (nieistniejącej) choroby lub/i zasiłku chorobowego.

Publikacja: 22.11.2021 14:47

Zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski

W informacjach o konfliktach pracowników z pracodawcami często słyszymy, że protestujący pracownicy „poszli na zwolnienie lekarskie”. Nikogo już nie dziwi, że „zwolnienie lekarskie” stało się powszechnym narzędziem regulowania stosunków pracodawcy z pracownikami. Stan choroby stwierdza lekarz. Niezadowolenie pracowników z pracy, czy wynagrodzenia nie jest chorobą. Nie wymaga pomocy medycznej. Nie uzasadnia zwolnienia od świadczenia pracy. Nie upoważnia do wynagrodzenia lub/i zasiłku za czas choroby. W Polsce zwolnienia lekarskiego używa się w różnych sytuacjach. Powszechnie zwolnienie lekarskie pozwala zachować zatrudnienie, gdy pojawia się obawa o utratę pracy. „Idzie się na zwolnienie”, nie tylko z powodu choroby, ale także z wielu ważnych i błahych powodów.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama