Wybierając się na wczasy nad morze lub jezioro czy wysyłając dzieci na kolonie, zazwyczaj nie zastanawiamy się szerzej nad sanitarnymi aspektami takiego wyjazdu. Niestety, nie przykłada do tego wagi również część przedsiębiorców, którzy przygotowują i sprzedają żywność w takich miejscach, i kierując się zasadą „turysta zje wszystko" często z premedytacją podają żywność nie tylko nieświeżą, ale często „reanimowaną".
Nie tylko mandat
W przypadku wykrycia takiego procederu wkroczyć może nie tylko Inspekcja Sanitarna, ale również policja i prokuratura. O ile inspektor sanitarny może ukarać sprawcę np. mandatem karnym za wykroczenie w wysokości – co do zasady – do 500 zł, to interwencja wymienionych organów ścigania może być dla sprawcy bardziej dotkliwa. Zachowanie sprawcy może stanowić nie tylko wykroczenie, ale – w zależności od okoliczności – wyczerpywać znamiona jednego lub więcej przestępstw.
Zagrożenie epidemiologiczne
Jeżeli sprzedaż odbywa się na większą skalę, np. punkt gastronomiczny jest ulokowany przy plaży, na kolonii jest znaczna liczba dzieci, może dojść do wypełnienia znamion przestępstw z art. 165 § 1 pkt 1 lub 2 k.k.
Pierwsze z nich (pkt 1) polega na tym, że sprawca sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 14 marca 2005 r., sygn. II AKa 51/05). W razie przyjęcia tej kwalifikacji prawnej, w toku śledztwa konieczne jest odwołanie się do innych przepisów, w celu ustalenia czy rzeczywiście doszło do wyczerpania znamion tego przestępstwa. W szczególności chodzi tu o przepisy ustawy z dnia z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 ze zm.), a także ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 ze zm.).
Istotą drugiego przestępstwa (pkt 2) jest sprowadzenie takiego samego niebezpieczeństwa poprzez wyrabianie lub wprowadzanie do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji, środków spożywczych lub innych artykułów powszechnego użytku lub też środków farmaceutycznych nie odpowiadających obowiązującym warunkom jakości. Również tu konieczne jest odwołanie do innych aktów prawnych, głównie przepisów ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010 r. Nr 136, poz. 914 ze zm.).