Adwokat Jerzy Naumann: Niegodziwe ułaskawienie Wąsika i Kamińskiego. Rząd musi zdecydowanie zareagować

Ponieważ Andrzej Duda postanowił, zakłamując rzeczywistość, objąć swoją ochroną przestępców państwowych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, władze naszego kraju muszą niezwłocznie wykazać się sprawczą reakcją na tę niegodziwość

Publikacja: 12.01.2024 18:14

Adwokat Jerzy Naumann: Niegodziwe ułaskawienie Wąsika i Kamińskiego. Rząd musi zdecydowanie zareagować

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Pomiędzy skutecznością władzy państwowej a jej brakiem nie ma wolnej przestrzeni. To sytuacja zero-jedynkowa: albo sprawczość jest, albo jej nie ma.

Dwie wizje polityki i prawa zderzają się w Polsce

Idę o zakład, że znacząca część społeczeństwa optująca za PiS, skłonna była (jest nadal?) popierać tę partię właśnie z tego powodu: Jarosław Kaczyński jest skuteczny. Wieczorem decyzja, nad ranem się dzieje. Ludzie to lubią, ludzie tego oczekują, więc gdy się dzieje – popierają. Nieważna zgodność z prawem, z dobrymi obyczajami, z parlamentarną elegancją. W obliczu sprawczości konstytucja ustępuje. Prawo traci na znaczeniu.

Czytaj więcej

Sprawa Wąsika i Kamińskiego: Obie strony utwardziły swój elektorat

Inne podejście zakłada szacunek dla prawa. W odmiennych wizjach ustrojowych albo prawo jest ponad władzą, albo władza jest (myśli, że jest) ponad prawem. Z tym zderzeniem mamy w Polsce właśnie do czynienia. Te dwie wizje się z sobą mocują.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kreowani są na bohaterów walki o praworządność

Sprawcy sfingowanego przestępstwa, skonstruowanego na potrzeby bezpardonowej walki politycznej (obliczonej na wyeliminowanie z gry partii Andrzeja Leppera), piastujący najwyższe stanowiska w służbach specjalnych kreowani są na bohaterów walki o praworządność. Jest to zamysł haniebny, bo stawianie za wzór przestępców pogrąża każdego, który temu sprzyja. I obywatele powoli to rozumieją.

Stawianie za wzór przestępców pogrąża każdego, który temu sprzyja

Ponieważ Andrzej Duda postanowił, zakłamując rzeczywistość, objąć swoją ochroną przestępców państwowych, władze naszego kraju muszą niezwłocznie wykazać się sprawczą reakcją na tę niegodziwość. Bo przestępstwo państwowe to okropna rzecz.

Autor

Jerzy Naumann

Adwokat, były rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej, a następnie prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury, obecnie sędzia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, autor komentarza do Kodeksu Etyki Adwokackiej

Opinie polityczno - społeczne
Michał Szułdrzyński: Rada Ministrów Plus, czyli „Bezpieczeństwo, głupcze”
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Pan Trump staje przed sądem. Pokaz siły państwa prawa
Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Janik: Twarz, mobilizacja, legitymacja, eskalacja
Opinie polityczno - społeczne
Bogusław Chrabota: Śląsk najskuteczniej walczy ze smogiem
Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Surdykowski: My, stare solidaruchy