Michał Kolanko: Kalendarz wyborczy nie sprzyja taktyce PiS jako opozycji

PiS jako opozycja rozpoczyna od mobilizacji własnej bazy wyborczej, nieco podobnie jak dawna opozycja w latach 2015-2019 r. Ale kalendarz wyborczy nie sprzyja tej strategii. Z jednego głównego powodu.

Publikacja: 03.01.2024 17:11

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Mobilizacja na demonstrację w Warszawie zaplanowaną na 11. stycznia, przesłanie o zamachu na demokrację i praworządność, wreszcie długotrwałe przebywanie (czy też w tym przypadku akurat "kontrole poselskie") w ważnej symbolicznie przestrzeni. Brzmi znajomo? To PiS, jako opozycja, na starcie nowej kadencji Sejmu. Środowa konferencja prasowa z udziałem prezesa Kaczyńskiego i szefa klubu PiS, Mariusza Błaszczaka, dobitnie pokazała, że PiS obiera zrozumiałą w tej chwili, ale mającą swoje ograniczenia, strategię mobilizacji i utrzymania własnej wyborczej bazy. Zmiany w mediach publicznych – co odnotowała już Interia – ułatwiły Kaczyńskiemu ważną w tym momencie konsolidację polityczną klubu, partii i całego środowiska, włącznie z Suwerenną Polską Zbigniewa Ziobry. Nie ma w tej chwili mowy o poważnych wyborczych rozliczeniach, wojnie wewnątrz, secesjom – temu wszystkiemu, co było charakterystyczne dla PiS po poprzednich przegranych wyborach. Ale ta mobilizacja i konsolidacja to miecz obosieczny. Nie tylko dlatego, że w środę prezes Kaczyński dał przy okazji nowej koalicji paliwo atakując dziennikarzy. 

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie polityczno - społeczne
Kacper Głódkowski z kolektywu kefija: Polska musi zerwać więzi z izraelskim reżimem
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE. PiS w cylindrze eurosceptycznego magika
Opinie polityczno - społeczne
Tusk wygrał z Kaczyńskim, ograł koalicjantów. Czy zmotywuje elektorat na wybory do PE?
Opinie polityczno - społeczne
Maciej Strzembosz: Czego chcemy od Europy?
Opinie polityczno - społeczne
Łukasz Warzecha: Co Ostatnie Pokolenie ma wspólnego z obywatelskim nieposłuszeństwem