Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 25.03.2019 20:42 Publikacja: 25.03.2019 19:06
Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik
Demokracja bez wolności to jak piwo bez piany albo – jak powiadano w czasach słusznie minionych – „szynka roślinna w aerozolu". Albo jeszcze gorzej, bo gdy kwestionujemy wolność, demokracja staje się atrapą, jak „demokracja ludowa" w tamtych mrocznych czasach, jak putinowska „demokracja suwerenna" czy „demokracja chrześcijańska" naszego podobno przyjaciela Orbána. Niech więc żyje wolność! „Nie ma wolności dla wrogów wolności", jak już dawno napisał nieoceniony Wolter.
Istotą demokracji jest więc wolność. Wolność dla każdego i po równo, także dla mniejszości. Nie tylko dla opozycji, która po wyborach może stać się rządzącą większością, ale i grupek, które rządzić nie będą, ale każda chce mieć swoje pięć minut i wykrzyczeć, co jej leży na sercu. To jest tak, jakbyśmy zaprosili do wspólnego zamieszkania wielobarwne, lecz wrzaskliwe towarzystwo, nawet egzotycznych uchodźców. Wszystkich szanujemy, uważamy, że mają prawo robić, co im się podoba, i wierzyć, w co im przyjdzie do głowy, ale też oczekujemy tolerancji dla naszych przekonań. Tymczasem każda mniejszość chce donośnie wyrazić swoją prawdę i ekspresyjnie afirmować swoje istnienie. Przecież wolność daje nam to prawo. Przecież w wolności nie istnieje represyjna hierarchia ustalająca raz na zawsze, czyja prawda jest prawdziwsza i czyja wiara najwierniejsza. Skoro wszystkie prawdy są jednakowo warte, to każdą prawdę podamy w wątpliwość.
Nieistniejące w czasie II wojny światowej państwo polskie oskarżane o udział w Zagładzie. To teza lansowana przez izraelskie media i podpierana przez Jad Waszem. Prowokacja? Jak powinna na to zareagować Polska?
Dlaczego ustępować politykom Konfederacji? Ile jeszcze rozumu i godności człowieka przyjdzie stracić politykom, którzy w najbliższych miesiącach będą zabiegać o jej głosy? Na zwierzętach się nie skończy. Ustępując radykałom, nie neutralizuje się ich wstecznych poglądów, tylko je legitymizuje.
Silna Europa i silne relacje transatlantyckie byłyby wzmocnieniem dla Donalda Trumpa. Zaś słaba Unia, skonfliktowana z Trumpem, będzie na rękę jego największym rywalom, czyli Moskwie i Pekinowi – analizuje politolog prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Polska będzie zapewne robiła wiele, by transatlantyckie napięcia łagodzić. Jest w tej sprawie wiarygodna. Poważnie podchodzimy do zobowiązań w NATO. Jednocześnie nikt w Europie nie może nam zarzucić, że chcemy widzieć w UE i NATO wykluczającą się alternatywę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas