Koszty pozostawania poza unią walutową będą rosły

Polski rząd nie zamierza spieszyć się z realizacją zobowiązania do przyjęcia euro. To błąd, którego koszty już ponosimy – twierdzą ekonomiści i przedsiębiorcy.

Publikacja: 18.04.2018 21:39

Uczestnicy pierwszej części debaty „Euro w Polsce”, która odbyła się w środę w Sejmie.

Uczestnicy pierwszej części debaty „Euro w Polsce”, która odbyła się w środę w Sejmie.

Foto: materiały prasowe

Jest tylko jeden powód utrzymywania Polski przez rząd poza strefą euro: własna waluta pozwala ukryć skutki błędów, np. zbyt hojnej polityki socjalnej – powiedział w środę podczas debaty „Euro w Polsce" Wojciech Warski, wiceprezes Business Centre Club. Przypominał, że rząd może niepostrzeżenie dewaluować złotego na drodze inflacji.

Warski, prezes Softex Data, odniósł się do wypowiedzi wiceministra finansów Leszka Skiby, który przekonywał, że bilans kosztów i korzyści z tytułu członkostwa Polski w strefie euro nie jest oczywisty. – Z naszej perspektywy ten bilans to główny punkt odniesienia w dyskusji o euro. Obecnie jest taki, że przyjęcie euro nie jest rozwiązaniem na dzisiaj – mówił wiceminister. Zwracał uwagę m.in. na to, że polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego nie jest właściwa dla Polski. Skiba podkreślał, że poziom stóp niedopasowany do realiów gospodarki skutkowałby nieoptymalną alokacją zasobów, co z kolei w dłuższej perspektywie negatywnie wpływałoby na wzrost PKB.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Pensje Polaków dogoniły zarobki Brytyjczyków. O czym to świadczy?
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: To nie są wybory prezydenckie
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wojna orła ze smokiem
Opinie Ekonomiczne
Dr Mateusz Chołodecki: Czy można skutecznie regulować rynki cyfrowe
Opinie Ekonomiczne
Marcin Piasecki: Marzenie stanie się potrzebą